Bitcoin’in Değeri!

Bitcoin Anlık TL Bazında Fiyat Değeri

Bitcoin (BTC)
1.67%
1,138,392.18
19,011.15
⇣ 1,119,347.21
3 Dec
⇡ 1,147,322.22

Birçok insan Bitcoin’in değerinin nasıl belirlediği konusunda bazı soru işaretleri taşıyor. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için bu konuya değineceğiz.

Bitcoin, merkezi bir kuruluşla veya bir banka ile ilişiği olmayan dijital ortamda yaratılmış dijital bir para birimidir. 2008 yılında hayatımıza giren bu para biriminin kurucusu ise Satoshi kod adlı kişi veya kişilerdir. Aslında bu iki cümle Bitcoin’in değerinin nasıl belirlendiğini açıklıyor.

Bitcoin’in ulusal para birimleri gibi merkez bankasına bağlı bir çalışma mekanizması olmadığı için değeri tamamen alıcılar ve satıcılar arasında belirleniyor. Bu da demek oluyor ki, Bitcoin’in değeri herhangi bir baskı altında kalmıyor. ABD Merkez Bankasından gelen bir faiz artırımı doların ve diğer bütün para birimlerinin değerini etkilerken, Bitcoin’in böyle bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Bu demek olmuyor ki, Bitcoin dünya üzerindeki herhangi bir gelişmeden etkilenmiyor. Küresel bir para birimi olan Bitcoin, dünyadaki gelişmelere karşı ani ve sert tepkiler elbette veriyor. Ama herhangi bir kurum, doğrudan Bitcoin’in üzerinde kesinlikle bir baskı kuramıyor.

Sonuç olarak, Bitcoin dünya üzerindeki gelişmelerden etkilenen ama nihai olarak alıcı ve satıcılardan kaynaklı olarak değerini belirleyen bir para birimidir. Arz eden satıcıların talep edenlerden fazla olduğu durumlarda Bitcoin’in fiyatı düşerken, tersi durumda ise artıyor. Bitcoin’in değerinin belirlenmesi bu kadar doğal gözükse de, sert hareketlerinden dolayı, özellikle piyasaya yeni girecek yatırımcıların bir hayli dikkatli olmasında ziyadesiyle yarar vardır.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.