Temmuz 3, 2024

Bitcoin’in 100.000 Dolara Giden Yolu: İşte O Seviyelere Ulaşacağı Tarih!


Bitcoin (BTC), 2024’ün başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.000 doları aştığından beri, piyasa konsensüsü bir sonraki ideal hedef olarak 100.000 doları belirledi.

Bu bağlamda, kripto ticareti uzmanı TradingShot tarafından yapılan bir analiz, Bitcoin’in 100.000 dolar hedefine ulaşması için tarihsel modellerin nasıl zaman çizelgeleri sağladığına dair bir yol sundu.

3 Temmuz’da TradingView’de yayınlanan analizde, BTC’nin uzun vadeli zaman dilimlerinin ve mevcut piyasa koşullarından etkilenen varyasyonlarla tekrarlanan tarihsel döngülerin önemi vurgulandı.

Uzmana göre, BTC’nin fiyatı son dört aydır konsolide oluyor ve bir haftalık hareketli ortalama 50’nin (MA50) üzerinde kalıyor. Önceki döngülerde gözlemlenen yarılanma sonrası fiyat hareketleriyle bu uyum, tipik olarak parabolik ralliden önce gelir.

bitcoin fiyat analizi

Analist, BTC’nin fiyat döngüsünü tahmin ederken, tarihsel olarak döngü tepelerinin önceki döngü kanallarından Fibonacci trend çizgileriyle yakından hizalandığını belirtti. Örneğin, Aralık 2017 döngüsünün zirvesi Fibonacci kanalının alt kısmının hemen altında gerçekleşirken, Kasım 2021 zirvesi orta Fibonacci kanalının hemen altındaydı.

Bu formasyon +0,5 Fib ilerleme ile devam ederse, mevcut döngü tepesi, Aralık 2018 dip seviyesinden kaynaklanan Fibonacci kanalının tepesinin hemen altında olabilir.

Bitcoin’in 100.000 Dolara Giden Yolu

 

Analiz, 1.0 Fibonacci seviyesinin 300.000 doların hemen altında olduğunu öne sürdü. Bitcoin’in yarılanma sonrası agresif bir şekilde yükselme eğilimi göz önüne alındığında, mevcut boğa döngüsünün zirvesinin en az 300.000 dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

TradingShot, mevcut kanal içindeki önceki üç döngünün yarılanma sonrası rallilerini karşılaştırarak, 2016-2017 döngüsünü mevcut döngüye en çok benzeyen döngü olarak tanımladı. Bitcoin’in fiyatı bu modeli takip ederse, Aralık 2024’e kadar 100.000 dolara ve potansiyel olarak Ağustos 2025’e kadar 300.000 dolara ulaşması bekleniyor. Bitcoin’in daha agresif bir döngü modeline geçmesi halinde, bu kilometre taşlarına daha da erken ulaşılabilir.

“Bitcoin Fibonacci Kanalı içindeki fiyat hareketini takip ederse, Aralık 2024’e kadar 100 bin dolara ve Ağustos 2025’e kadar 300 bin dolara ulaşmalıdır. Bunun yerine daha agresif Döngü modellerine geçerse, o zaman bu seviyelere çok daha erken ulaşabilir.”

Analiz, BTC’nin 65.000 dolar seviyesini yeniden talep etme çabasının bir başka gerileme yaşamasının ardından geldi; bu süreçte Bitcoin, 61.000 dolar desteğini kaybetti. Özellikle, bu kısa vadeli düzeltmeye rağmen, genel görüş Bitcoin’in önümüzdeki aylarda yükselme potansiyeline sahip olduğu yönünde.

Örneğin, bankacılık devi Standard Chartered, BTC‘nin Ağustos ayında yeni bir rekora ulaşacağını öngördü. Bankadaki uzmanlar, Bitcoin’in seçim gününde muhtemelen 100.000 dolara yükseleceğini belirtti.

Kaynak : Finbold

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?