Mayıs 25, 2019

Bitcoin’i En Yoğun Kullanan Ülke Hangisi?


Son güncellenme : 25.05.2019 - 16:55

En Çok Kripto Para Kullanan Ülke Türkiye

Statisca adındaki bir araştırma şirketi dünyada Sanal para kullanan ülkeleri araştırdı. Araştırmanın sonucunda şaşırtıcı gerçekler ortaya çıktı.

Statisca araştırmaya dahil ettiği ülkeler arasında en yoğun kripto para kullanan ülkeleri ölçtü. Türkiye dünyada kripto para borsaları ve yatırımcıları ile dünyada önde gelen ülkeler arasında olduğu tahmin edilse de sonuçlar cok daha fazlasını gösterdi . Geçtiğimiz saatlerde TÜSİAD in Almanya sorumlusu Alper Üçok bu araştırmanın sonuçlarını Twitter’dan paylaştı. Sonuçlara göre Türkiye listede birinci sırada. En yoğun kripto para kullanan on ülke şöyle :

 • Türkiye        %20
  İspanya.      %10
  Rusya          %9
  Danimarka  %8
  İngiltere       %6
  ABD.             %6
  İtalya            %5
  Fransa         %4
  Almanya      %4
  Japonya       %3

Tabloda görüldüğü üzere Türkiye % 20 oranla en yakın takipçisi olan İspanya’nın bile iki katı durumunda. Bu sonuçlar gerçekten Türk yatırımcıların kripto paraya verdiği önemi bir hayli gösteriyor.

Turkiyede BTC Turk ve İstanbul Ūniversitesi işbirliği ile yapılmış bir araştırma da Türkiye’de kripto paralarin durumunu açıkça göstermişti. Araştırmaya göre Türkiye’de Bitcoin yatırım aracı olarak dolar ve altından sonra 6. sırada geliyor.

Aynı araştırmaya göre Türkiye’de bitcoin hakkında ki bilgilenme, bitcoine yatırımdan daha az olduğu görülüyor. Bitcoin yatırımı yapan kişilerin yatırım araçları arasında döviz ve altın ön planda dururken bitcoin kullanmayan kişiler yatırımlarını türk lirası ile yapiyor. Türkiye’de en cok tanınan kripto paralar ise sırasıyla; Bitcoin, Bitcoin Cash , Ethereum. Arastirmalar gösteriyor ki dūnyada gittikçe yükselen bir grafikle önem kazanan kripto para birimlerine Türk yatırımcının ilgisi diğer yatırımcılara göre cok daha fazla.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?