Bitcoin Haberler

Bitcoin’i En Yoğun Kullanan Ülke Hangisi?

single-image

En Çok Kripto Para Kullanan Ülke Türkiye

Statisca adındaki bir araştırma şirketi dünyada Sanal para kullanan ülkeleri araştırdı. Araştırmanın sonucunda şaşırtıcı gerçekler ortaya çıktı.

Statisca araştırmaya dahil ettiği ülkeler arasında en yoğun kripto para kullanan ülkeleri ölçtü. Türkiye dünyada kripto para borsaları ve yatırımcıları ile dünyada önde gelen ülkeler arasında olduğu tahmin edilse de sonuçlar cok daha fazlasını gösterdi . Geçtiğimiz saatlerde TÜSİAD in Almanya sorumlusu Alper Üçok bu araştırmanın sonuçlarını Twitter’dan paylaştı. Sonuçlara göre Türkiye listede birinci sırada. En yoğun kripto para kullanan on ülke şöyle :

 • Türkiye        %20
  İspanya.      %10
  Rusya          %9
  Danimarka  %8
  İngiltere       %6
  ABD.             %6
  İtalya            %5
  Fransa         %4
  Almanya      %4
  Japonya       %3

Tabloda görüldüğü üzere Türkiye % 20 oranla en yakın takipçisi olan İspanya’nın bile iki katı durumunda. Bu sonuçlar gerçekten Türk yatırımcıların kripto paraya verdiği önemi bir hayli gösteriyor.

Turkiyede BTC Turk ve İstanbul Ūniversitesi işbirliği ile yapılmış bir araştırma da Türkiye’de kripto paralarin durumunu açıkça göstermişti. Araştırmaya göre Türkiye’de Bitcoin yatırım aracı olarak dolar ve altından sonra 6. sırada geliyor.

Aynı araştırmaya göre Türkiye’de bitcoin hakkında ki bilgilenme, bitcoine yatırımdan daha az olduğu görülüyor. Bitcoin yatırımı yapan kişilerin yatırım araçları arasında döviz ve altın ön planda dururken bitcoin kullanmayan kişiler yatırımlarını türk lirası ile yapiyor. Türkiye’de en cok tanınan kripto paralar ise sırasıyla; Bitcoin, Bitcoin Cash , Ethereum. Arastirmalar gösteriyor ki dūnyada gittikçe yükselen bir grafikle önem kazanan kripto para birimlerine Türk yatırımcının ilgisi diğer yatırımcılara göre cok daha fazla.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bir Yorum Yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz