Eylül 16, 2023

Bitcoin’i 2024 Yılında Neler Bekliyor: 10 Uzman İsim Tahminini Yaptı!


Bitcoin (BTC) son zamanlarda kripto para piyasasının çoğunluğuyla birlikte biraz durgunluk yaşıyor. Ancak pek çok uzman uzun vadeli geleceği konusunda iyimser. Ek olarak öncü kripto para birimi için en iyimser tahminler 1 milyon dolara kadar çıkıyor.

“Undressing Bitcoin” adlı kitabın yazarı, pazarlama danışmanı ve podcast sunucusu Layah Heilpern, 14 Eylül’de paylaştığı bir X gönderisinde on finans ve yatırım uzmanı ile şirketi, gelecekte BTC fiyatına ilişkin tahminleriyle birlikte listeledi.

Heilpern özellikle milyarder yatırımcı ve risk sermayedarı Tim Draper ile başladı. Draper başlangıçta Bitcoin’in Haziran 2023’e kadar 250.000 dolar fiyatına ulaşacağını öngörmüştü. Ancak daha sonra ABD düzenleyicilerinin bu kadar agresif olmasını beklemediğini belirterek 2025 tahminini geri çekti.

1 Milyon Dolar mı?

Bu arada, kripto para alanındaki ilk öncülerden biri ve blockchain şirketi Blockstream’in CEO’su Adam Back, Ağustos ayında Bitcoin’in 2024 yarılanmasından önce 100.000 dolara ulaşabileceğini belirtti. Bu rakam, daha yakın zamanda dünya ekonomisinin çökmesi halinde Bitcoin’in 1 milyon dolara bile yükselebileceğini söyleyen Robert Kiyosaki tarafından sunulan rakamla aynı.

Aynı zamanda, Haziran 2023’te küresel varlık yöneticisi ARK Investment Management’ın CEO’su Cathie Wood tarafından da öngörülen 2030 yılına kadar 1 milyon dolar BTC için fiyat hedefidir ve “Bitcoin’in enflasyona karşı bir koruma olduğunu” yinelemiştir. Bu görüş diğer birçok uzman tarafından da paylaşılmaktadır.

Temmuz ayında, kripto yatırım firması Galaxy Digital’in CEO’su Mike Novogratz, Bitcoin’in benimsenme hızı ve “enflasyon karşıtı bir değer deposu olmak için özel olarak tasarlanmış” olması gibi benzersiz özellikleri nedeniyle önümüzdeki beş yıl içinde şüphesiz 500.000 dolara ulaşacağını söyledi.

Ayrıca Fundstrat Global Advisors kurucu ortağı Tom Lee, özellikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylaması halinde BTC’nin 2024 yılı sonuna kadar 180.000 dolara ulaşacağına inanıyor.

Kripto borsası BitMEX’in kurucu ortağı Arthur Hayes, 12 Eylül tarihli özetinde yazdığı gibi, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürme konusundaki olası kararının tetikleyeceği bir rallide en olası senaryo olarak Bitcoin’in Kasım 202’deki 69.045 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinin (ATH) biraz üzerinde olan 70.000 doları görüyor.

Şirketler Ne Diyor

Öte yandan, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi devi JPMorgan Chase tahminlerinde biraz daha tutumlu davranarak, yatırımcıların portföylerinde risk sermayesi veya hacim ayarlı terimlerle altına eşit olması koşuluyla, BTC için boğa senaryosu fiyatı olarak 45.000 dolar öngörüyor.

Bununla birlikte, kripto varlık yönetiminin önde gelen isimlerinden Pantera Capital ekibi, 22 Ağustos’ta yayınladığı son “Blockchain Mektubu “nda, 2024 için yükseliş görünümünü vurguladı. Geçmiş trendler devam ederse Bitcoin’in önümüzdeki dört yıllık yarılanma döngüsünde 148.000 dolar civarına yükselebileceğini öngördü.

Bu arada, iştiraki Zodia Custody aracılığıyla Avrupa Birliği’nde Bitcoin ve kripto saklama hizmeti sunan Birleşik Krallık’ın önde gelen uluslararası bankalarından Standard Chartered, kısa süre önce Bitcoin için 100.000 dolar olan 2024 sonu tahminini 120.000 dolara yükseltti.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere son olarak Heilpern, merkezi olmayan finans (DeFi) varlığının amiral gemisi için 75.000 dolarlık kendi tahminini listeye ekledi. Yorumlarda bu fiyat hedefine 2025’te bir noktada ulaşmak için zaman çizelgesini yerleştirmeye devam etti.

Bitcoin Fiyat Analizi

Halihazırda BTC, 15 Eylül’de alınan son bilgilere göre, aylık grafiğinde %8,68’lik kayıplar kaydetmeye devam ediyor. Öte yandan gün içinde %1,07 artış ve geçtiğimiz hafta boyunca %3,07 büyüme ile 26.631 dolardan işlem görüyor.

bitcoin

Her şey göz önüne alındığında, yukarıdaki tahminlerden hangisinin en doğru olduğunu (eğer varsa) zaman gösterecektir.

Kaynak : Finbold

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?