Bitcoin’e Giriş!


Son güncellenme : 09.12.2019 - 09:28

Bitcoin 2008 yılında hayatımıza girdi. Girdiği günden beri de bir çok yeni terimi ve çözümü hayatımıza kazandırdı. Bu terimler arasında kripto para, blockchain, e-cüzdan, kripto para borsası gibi bir çok isim var. Bitcoin’in arkasından bu farklı terimi getirebilmesi ise onun bir devrim olduğunun göstergesi.

Bitcoin’in asıl popülaritesi ise oynaklığından geliyor. Bir çok finans uzmanına göre bu yeni teknoloji bir devrim olsa da, toplum açısından bu kadar değer görmesinin sebebi fiyatındaki ani ve sert değişimler.

Bitcoin’in fiyatının bazen saatler içinde %40’lara kadar değer kazanması veya kaybetmesi bir çok kişi için fırsat olarak algılanıyor. Halbuki bu kadar sert hareketleri olan bir paranın kazandırması kadar kaybettirmesi de muhtemel. Fakat bizim gibi Akdeniz toplumlarının risk iştahının yüksek olması, Bitcoin gibi para birimlerine karşı olan ilgimizi bir hayli arttırıyor.

Bir çok insan Bitcoin veya diğer kripto paralar ile ilgili bir çok hikaye duyuyor ve sektöre adımı atıyor. Kişi şanslıysa Bitcoin’in yükselme dönemine denk geliyor ve hatrı sayılır şekilde para kazanıyor. Fakat tam bu noktada, “Bitcoin’in fiyatı 100.000 dolar olacak” diyen kişiler sahneye giriyor ve parasını katlayan bu kişiler, bu hikayelere kanarak parasını tekrardan kaybediyor. Diğer senaryodaki insanlar ise şanssızlıklarının kurbanı oluyor ve Bitcoin’in düşüş dönemine denk geliyor. Haliyle bu hikaye daha kısa sürüyor.

İnsanlar tarih boyunca paralarını, değerli bir şeye yatırarak para kazanmak istemişlerdir. Bu bazen altın, bazen gümüş, bazen döviz, bazen petrol, bazen ev, bazen diyerek gidiyor. Yatırım araçları ise barındırdıkları risklere göre, hitap ettiği kitleyi belirlemişlerdir. Örneğin altın güvenli bir liman olarak bilinirken, borsa daha riskli bir alan olarak bilinir. Fakat bütün yatırım araçları aslında bir ticarettir. Ticaretin ilk kuralı da, ne sattığını bilmektir. Bitcoin ve diğer kripto paralar diğer yatırım araçlarına göre çok daha riskli olduğu için, özellikle bu alanda yatırım yapacak kişilerin fazlaca bilgiye sahip olmaları gerekir.

Sözün özüne gelecek olursak, Bitcoin ve diğer kripto paraları merak ediyor ve bu alanlardan para kazanmak veya birşeyler öğrenmek istiyorsanız ilk olarak, sağlam bi kaynaktan bilgi edinmelisiniz. Daha sonra ise, gittiğinde sizi üzmeyecek bir miktar para ile, kripto para ticaretini izlemeli ve öğrenmelisiniz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?