Bitcoin’e Giriş!

0
1572

Bitcoin 2008 yılında hayatımıza girdi. Girdiği günden beri de bir çok yeni terimi ve çözümü hayatımıza kazandırdı. Bu terimler arasında kripto para, blockchain, e-cüzdan, kripto para borsası gibi bir çok isim var. Bitcoin’in arkasından bu farklı terimi getirebilmesi ise onun bir devrim olduğunun göstergesi.

Bitcoin’in asıl popülaritesi ise oynaklığından geliyor. Bir çok finans uzmanına göre bu yeni teknoloji bir devrim olsa da, toplum açısından bu kadar değer görmesinin sebebi fiyatındaki ani ve sert değişimler.

Bitcoin’in fiyatının bazen saatler içinde %40’lara kadar değer kazanması veya kaybetmesi bir çok kişi için fırsat olarak algılanıyor. Halbuki bu kadar sert hareketleri olan bir paranın kazandırması kadar kaybettirmesi de muhtemel. Fakat bizim gibi Akdeniz toplumlarının risk iştahının yüksek olması, Bitcoin gibi para birimlerine karşı olan ilgimizi bir hayli arttırıyor.

Bir çok insan Bitcoin veya diğer kripto paralar ile ilgili bir çok hikaye duyuyor ve sektöre adımı atıyor. Kişi şanslıysa Bitcoin’in yükselme dönemine denk geliyor ve hatrı sayılır şekilde para kazanıyor. Fakat tam bu noktada, “Bitcoin’in fiyatı 100.000 dolar olacak” diyen kişiler sahneye giriyor ve parasını katlayan bu kişiler, bu hikayelere kanarak parasını tekrardan kaybediyor. Diğer senaryodaki insanlar ise şanssızlıklarının kurbanı oluyor ve Bitcoin’in düşüş dönemine denk geliyor. Haliyle bu hikaye daha kısa sürüyor.

İnsanlar tarih boyunca paralarını, değerli bir şeye yatırarak para kazanmak istemişlerdir. Bu bazen altın, bazen gümüş, bazen döviz, bazen petrol, bazen ev, bazen diyerek gidiyor. Yatırım araçları ise barındırdıkları risklere göre, hitap ettiği kitleyi belirlemişlerdir. Örneğin altın güvenli bir liman olarak bilinirken, borsa daha riskli bir alan olarak bilinir. Fakat bütün yatırım araçları aslında bir ticarettir. Ticaretin ilk kuralı da, ne sattığını bilmektir. Bitcoin ve diğer kripto paralar diğer yatırım araçlarına göre çok daha riskli olduğu için, özellikle bu alanda yatırım yapacak kişilerin fazlaca bilgiye sahip olmaları gerekir.

Sözün özüne gelecek olursak, Bitcoin ve diğer kripto paraları merak ediyor ve bu alanlardan para kazanmak veya birşeyler öğrenmek istiyorsanız ilk olarak, sağlam bi kaynaktan bilgi edinmelisiniz. Daha sonra ise, gittiğinde sizi üzmeyecek bir miktar para ile, kripto para ticaretini izlemeli ve öğrenmelisiniz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın