Bitcoin’den İleriye Dönük Ne Beklenebilir?

Bitcoin’in 16.000 dolarlık rallisi kısa sürdü fakat yine de eğlenceliydi. Özellikle piyasanın altcoinleri, tekrar toplanma yolunda ilerlemeden önce bu kısa süreli rallide zarar gördü. Tüm bu durumlar yüzünden kafamızda şu sorular oluşuyor: Bitcoin ne olacak? Üst içeride mi? Önümüzde iki senaryo var.

  • Bitcoin dirençleri aşarak daha yüksek seviyelere çıkar.
  • Bitcoin birikmek için geri çekilir ve sonrasında yükselir.

Bitcoin’in çöküp çökmeyeceğini merak edenlere ise Bitcoin’in çökmeyeceğini söyleyebiliriz.

İlk senaryo için konuşalım. Özellikle Bitcoin’in son yolculuğu ve 20 günde %40 artış gösterdiği düşünüldüğünde ilk senaryo pek olası gözükmüyor. Yani ikinci senaryonun daha gerçekçi olduğunu ve yakın zamanda olabileceğini söyleyebiliriz. Bu durum da yerel zirvenin içeride olduğu anlamına gelir.

Yerel Zirvenin 3 Nedeni

1) Derinlik Çizelgesi

Kaynak: Bybt

Yukarıdaki tabloya göre; en azından bir süreliğine büyük bir satış baskısı gözüküyor. Ayrıca Bitcoin için 14.970 dolarlık devasa bir satın alma duvarı (6 milyon dolar) olduğunu görebiliriz. Bunun yanı sıra aynı seviyede 9 milyon dolarlık dik bir satış duvarı da görülebilir.

Son olarak satış duvarının BTCUSDT için 12 milyon dolara kadar çıktığını dile getirebiliriz.

2) Fonlama Oranı

Kaynak: Bybt

Fonlama oranı; bir borsadaki kısa v. Long sayısını göstermektedir. Finansman oranı olumlu ise bu durum birçok kullanıcının varlığı satın aldığı manasına gelir. Bu sebeple bu kullanıcılar açığa çıkan kullanıcılara ödeme gerçekleştirir.

Finansman oranı olumsuz ise fonlama oranı bunun tersi doğrudadır. Çünkü bu durumda şortlar uzun süreyi ödemek zorunda kalır.

Grafik üzerinde “uzun coşkunun” 6 Kasım’da çoğu borsada bittiği görülmektedir.

3) Akım

Kaynak: BTCUSD TradingView

Son olarak ise trend tablosu; Bitcoin’in 16.000 dolarla başarıya yükseldiğini gösterdi. Fakat bunu yaparken şimdiye kadar bir geri çekilme kaydedebildi. Trend tabanlı Fibonacci aracı kullanılarak, önceki dürtü dalgasının tepesinde olan 13.000 dolarlık seviyesinden bir düşüş gerçekleşmesini bekleyebiliriz. Çok daha kötü bir durum gerçekleşirse; geri çekmenin 12.780 dolardan 0.786-Fibonacci seviyesine inmesini bekleyebiliriz.

Kısacası tüm bu ölçümler yakında bir düşüşün geleceğini göstermektedir. Aynı zamanda yerel zirvenin de geleceğini gösterdiğini unutmamak gerekir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.