Eylül 22, 2023

Bitcoin’de Tarih Tekerrür Ederse Bu Seviyeleri Göreceğiz: Analist Uyardı!


Kripto para piyasası, sürekli olarak dalgalanmalarla dolu bir yolculuk sunuyor ve bu dalgalanmaların nedenleri ve sonuçları sık sık tartışılıyor. Son zamanlarda, analist Rekt Capital, Bitcoin’in (BTC) gelecekteki performansı hakkında bir uyarıda bulundu ve BTC’nin tarihini inceleyerek ilginç bir senaryo sundu.

Rekt Capital, Bitcoin’in (BTC) tarihini inceledi ve bu dijital varlığın tarihini analiz ederek, gelecekteki olası senaryoları değerlendirdi. Analist, Bitcoin’in daha önceki iki yarılanma (halving) döneminde görülen modeli tekrarlaması durumunda, bu yıl sonuna kadar piyasa düzeltmesi yaşanabileceği konusunda bir uyarıda bulundu. Bu iki dönem, 2015 ve 2019 yıllarına denk geliyor. Böyle bir senaryoda analiste göre Bitcoin 20.000 dolara kadar düşebilir.

“BTC: 2015, 2019 ve hatta belki 2023? Bitcoin, halving öncesi dönemde makro higher low fiyatını (mavi daire) yeniden test etme geçmişine sahip.” 

Bitcoin, her dört yılda bir gerçekleşen bir olay olan “halving” ile arzının azaltıldığı bir sistemde çalışır. Bu, her yeni bloğun madenciler tarafından çıkarılması için gereken ödülün yarıya indirilmesi anlamına gelir. Bu da genellikle Bitcoin’in fiyatının artmasına neden olur, çünkü daha az Bitcoin daha fazla talep anlamına gelir.

Rekt Capital, bu önceki iki halving döneminde yaşananları göz önüne alarak, benzer bir senaryonun tekrar yaşanabileceğini öne sürüyor. Bunların yanında analist Bitcoin’in 20.000 dolar seviyesini yeniden test edebileceğinin bir başka göstergesinin de Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) işlemler tarafından bu aralıkta yaratılan bir boşluk olduğunu söylüyor.

 “Bitcoin daha düşük fiyatlar oluşturmaya devam ederse BTC, bu yılın sonlarında veya 2024’ün başlarında yaklaşık 20.000 dolar seviyesindeki CME açığını doldurabilir mi? Eğer öyleyse, Bitcoin nihayet bu döngüde (mavi daire) makro higher low seviyesini tekrar ziyaret edebilir.”

Trader ayrıca Bitcoin için bir diğer düşüş sinyali veren göstergenin 50 haftalık üstel hareketli ortalama (EMA) olduğuna dikkat çekiyor:

“BTC en son 50 haftalık EMA’dan reddedildiğinde (mor) BTC %20 geri çekildi. Tarih tekerrür ederse ve BTC buradan %20 düşerse, fiyat ~21.000 dolar alanına (yeşil) düşecektir. Günlük CME farkının (turuncu) olduğu yer burasıdır.”

Öte yandan trader, BTC’nin yakın vadede önemli bir fiyat seviyesini aşması durumunda Bitcoin’in düşeceğine dair tahmininin geçersiz olabileceğini de belirtiyor.

“Gerçekten çok basit. Eğer BTC siyah lower high direncini kırabilirse, ~31.000 dolarlık bir kırılma için uygun şekilde meydan okuma şansı olacak. Ancak o zamana kadar her zaman ek olumsuzluklar yaşanabilir.”

Trader’a göre Bitcoin, Nisan 2024’te gerçekleşmesi beklenen bir sonraki halving etkinliğine kadar 31.000 dolar seviyesini tekrar ziyaret etmeyecek. Ayrıca gelecek yılki halving etkinliğinden sonra BTC’nin 65.000 doların üzerine çıkacağı parabolik bir ralli öngörüyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : the daily hodl

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?