Bitcoin’de QR Kod Dolandırıcılığı

0
366

ZDNet, Bitcoin’den QR’ye kod üreteçlerinden oluşan bir ağın son dört hafta içinde kullanıcılardan 45.000 Dolar’dan fazla çaldığını öğrendi.

Dokuz web sitesi, kullanıcılara Bitcoin adreslerini, Bitcoin fonlarının depolandığı uzun bir metin dizisini girme ve PC veya akıllı telefonlarına kaydedebilecekleri bir QR kodu görüntüsüne dönüştürme yeteneği sağladı.

Bugün, bir Bitcoin adresini QR kodu olarak paylaşmak ve başka bir kişiden ödeme talep etmek yaygın bir uygulamadır. Alıcı QR kodunu bir Bitcoin cüzdan uygulamasıyla tarar ve uzun bir Bitcoin adresi elle yazmak zorunda kalmadan istenen ödemeyi gönderir. QR kodlarını kullanarak, kullanıcılar yanlış cüzdanına para gönderebilecek bir yanlış yazım olasılığını ortadan kaldırır.

Geçen hafta, MyCrypto platformunda Güvenlik Direktörü Harry Denley, Bitcoin adreslerini QR kodlarına dönüştüren şüpheli bir siteyle karşılaştı.

Böyle birçok hizmet mevcut olsa da, Denley web sitesinin kötü amaçlı olduğunu fark etti. Girilen bir Bitcoin (BTC) adresini QR kod eşdeğerine dönüştürmek yerine, web sitesi her zaman aynı QR kodunu üretti.

Bu, bir kullanıcı QR kodunu başka biriyle paylaşırsa veya bağış istemek için bir web sitesine yerleştirirse devreye giriyor. Bu da tüm paranın dolandırıcının Bitcoin adresine gönderileceği anlamına gelir.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın