Mart 28, 2020

Bitcoin’de QR Kod Dolandırıcılığı

ZDNet, Bitcoin’den QR’ye kod üreteçlerinden oluşan bir ağın son dört hafta içinde kullanıcılardan 45.000 Dolar’dan fazla çaldığını öğrendi.

Dokuz web sitesi, kullanıcılara Bitcoin adreslerini, Bitcoin fonlarının depolandığı uzun bir metin dizisini girme ve PC veya akıllı telefonlarına kaydedebilecekleri bir QR kodu görüntüsüne dönüştürme yeteneği sağladı.

Bugün, bir Bitcoin adresini QR kodu olarak paylaşmak ve başka bir kişiden ödeme talep etmek yaygın bir uygulamadır. Alıcı QR kodunu bir Bitcoin cüzdan uygulamasıyla tarar ve uzun bir Bitcoin adresi elle yazmak zorunda kalmadan istenen ödemeyi gönderir. QR kodlarını kullanarak, kullanıcılar yanlış cüzdanına para gönderebilecek bir yanlış yazım olasılığını ortadan kaldırır.

Geçen hafta, MyCrypto platformunda Güvenlik Direktörü Harry Denley, Bitcoin adreslerini QR kodlarına dönüştüren şüpheli bir siteyle karşılaştı.

Böyle birçok hizmet mevcut olsa da, Denley web sitesinin kötü amaçlı olduğunu fark etti. Girilen bir Bitcoin (BTC) adresini QR kod eşdeğerine dönüştürmek yerine, web sitesi her zaman aynı QR kodunu üretti.

Bu, bir kullanıcı QR kodunu başka biriyle paylaşırsa veya bağış istemek için bir web sitesine yerleştirirse devreye giriyor. Bu da tüm paranın dolandırıcının Bitcoin adresine gönderileceği anlamına gelir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.