Eylül 20, 2023

Bitcoin’de On-Chain Aktivite Şaha Kalkıyor: Bu Büyüme Neyin Habercisi?


Son güncellenme : 20.09.2023 - 16:46

Bitcoin, Nisan ayından bu yana görülmemiş seviyelere yükselen on-chain (zincir içi) etkinliği ve aktif adresleri ile dikkat çekiyor. Kripto para piyasası, 11 Eylül’den bu yana büyük bir canlanma yaşadı ve Bitcoin, bu yükselişin öncüsü olarak öne çıkıyor.

Nisan ayı itibariyle Bitcoin’in on-chain etkinliği önemli ölçüde arttı. Kripto para madencileri ve kullanıcılar arasındaki işlemler, ağın canlılığını ve kullanımını gösteren önemli bir gösterge olarak kabul edilir. Bu artış, Bitcoin’in yeniden canlanmasının bir işareti olarak yorumlanabilir.

Buna ek olarak, aktif adresler de aynı dönem boyunca sürekli olarak yüksek seviyelerde kaldı. Rapor, Eylül ayında günde ortalama 1.1 milyon aktif Bitcoin adresi görüldüğünü ve Nisan 2023’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını ortaya koydu. Aktif adres sayısındaki artış, Bitcoin’in daha fazla insan tarafından kullanıldığını ve işlem gördüğünü gösteriyor. Bu, kripto para topluluğunun büyümeye devam ettiğini işaret ediyor.

 

Diğer bir gösterge olarak hareketsiz/uykuda olan Bitcoin sayısı da arttı. Söz konusu artış, kripto para biriminin piyasa değerinin 27.000 doları aşmasıyla aynı zamana denk geliyor ve bu da yenilenen yatırımcı güvenini yansıtıyor.

Bitcoin’in on-chain faaliyeti gelişmeye devam ederken, kripto para birimi topluluğu bu yeniden canlanmanın önemli bir fiyat artışına dönüşüp dönüşmeyeceğini heyecanla bekliyor ve bu da kripto pazarının dinamik doğasının altını çiziyor.

Bitcoin Fiyatı

Basın zamanında Bitcoin fiyatı son 24 saatte %0,94 düşüşle 27.034,24 dolar seviyesinde işlem görüyor. Son dönemde yaşanan düşüş, yatırımcıların Fed’in bugünkü faiz artırımı duyurusu öncesinde temkinli işlem yaptığını gösteriyor.

Yatırımcılar ABD Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantısını beklerken ve bu toplantının piyasalara etkisi de büyük merak konusu. Analist Michael Van De Poppe, FOMC’nin Bitcoin fiyatında “çok fazla volatiliteyi” tetikleyebileceğini söyledi.

Bir diğer ünlü analist Ali Martinez, Bitcoin’in boğa koşusunun genellikle artan on-chain aktiviteden sonra geldiğini söyledi. Durağan fiyatlara rağmen kripto paranın güçlü on-chain aktivitesinin boğa sinyali olduğunu belirtti:

“Boğa koşusu genellikle on-chain aktivitenin artmasıyla karakterize edilir! Yeni cüzdanların aylık ortalaması (kırmızı) yıllık ortalamayı (mavi) aştığında bu durum fark edilebilir; bu da ağ temellerinin güçlendiğini ve kullanımın arttığını gösterir. Durgun fiyatlara rağmen BTC on-chain faaliyetinin genişlediğine dikkat edin, bu da BTC boğa koşusunun yakında devam edebileceğini gösteriyor!” 

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : CoinGape

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?