Bitcoin’de Büyük Çöküş Riski: Kasım Ayında Ne Olabilir?


Son güncellenme : 14.10.2022 - 17:13

FED’in enflasyonu azaltma çabaları, kripto para piyasasındaki kapitalizasyonu oldukça sert etkiledi ve piyasalardaki değerlerin düşmeye devam etmesiyle sonuçlandı. Bitcoin ise ortaya çıkan oynaklıktan kurtularak fiyat hareketinin yönünü belirlemek istiyor.

Bitcoin yatırımcıları, BTC’nin geçtiğimiz haftadan bu yana belirli bir aralığa bağlı işlem gördüğü için yeni bir katalizör beklemeye devam ediyor. Bununla birlikte, Bitcoin’in tüm zamanların fiyat grafiğine göre, 2018’de 3.200 dolara düşmeden önce benzer bir model oluşturduğu için Bitcoin şimdi çok daha korkutucu bir senaryo olan 11.000 dolara düşebilir.

2018 Modeli Gerçekleşirse Bitcoin 11.000 Dolara Düşebilir

Bitcoin’in tüm zamanların fiyat grafiği yakından incelendiğinde, BTC 19.500 dolarda bir konsolidasyon seviyesi oluşturuyor. BTC’nin bu oluşumu, 2018’in fiyat grafiğine benzer, çünkü BTC, o yıl 3.200 dolara düşmeden önce 11.400 dolar civarında bir menzile bağlı bölge inşa etmişti.

Bitcoin

Bu oluşumun tekrar etmesi halinde Bitcoin 11.000 dolara gerileyerek, çöküş senaryosunu genişletebilir. Grafik ayrıca, Bitcoin’in önümüzdeki ayın sonuna kadar alt çizgiye ulaştıktan sonra yükseliş aşamasına başlayabileceğini gösteriyor. Bitcoin’in 2023’ün ilk yarısının sonunda 40,4000 dolara ulaşacağı teknik yorumlardan elde edilebiliyor.

Bitcoin analiz verisi

LMACD, yükseliş eğilimi başlatmadan önce 2015 ve 2019’da aynı çıkışları yaptığından, kripto piyasası değeri de 2015’in ayı piyasasını takip ediyor. Aynı şey mevcut kripto kışı için de geçerliyse, yatırımcılar kesinlikle 2023’te kripto piyasasında bir yükselişle karşılaşabilirler.

TÜFE Verileri Büyük Oynaklık Getiriyor

Dünya, üstel bir enflasyon artışı nedeniyle çalkantılı kalmaya devam ederken, kripto para piyasası da benzeri bir eğilim gösteriyor. Yayınlanan son ABD TÜFE verileri, enflasyon verileri son kırk yılda en yüksek seviyelere ulaştığı için kripto para fiyatları üzerinde sert bir etki bıraktı. Enflasyon oranına hakim olmak için FED, ek faiz oranları uygulamaya devam ediyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, BTC şu anda yaklaşık %4’lük bir yükseliş trendi ile 19.700 dolardan işlem görüyor. Bitcoin dün 18.190 dolara düştüğü için yatırımcıların TÜFE verilerini Bitcoin fiyatını manipüle etmek için kullandıklarını söylemek mümkün. Bitcoin sadece bir günde yaklaşık 2000 dolar kazandı, bu da derin bir fiyat manipülasyonunu gösteriyor.

ABD TÜFE Bitcoin fiyatı

Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı şimdi tekrar 20.000 dolarlık birincil direnç seviyesine doğru ilerliyor ve eğer bu seviyenin üzerinde kalırsa, EMA-100’ün şu anda işlem yaptığı 22.000 dolarlık bir sonraki acil direnç seviyesine yukarı doğru bir hareket ihtimali bulunuyor. EMA-20 ve EMA-50 şu anda yukarı doğru hareket ediyor ve EMA-50, 20.000 dolar seviyesinin yakınında işlem görüyor ve kısa vadeli bir toparlanmaya işaret ediyor.

Öte yandan, Bollinger bandının alt limiti hala 18.000 dolarda yer alıyor ve bu seviyenin altında Bitcoin fiyatı kritik destek seviyesi olan 17.500 dolara düşebilir. RSI-14, 50 seviyesinin altında işlem görüyor ve bu, BTC fiyatının yakında önceki eğilimlerini takip edip bu yılı düşüş sıkıntılarıyla sonlandırabileceğinden, Bitcoin’in mevcut pozitif momentumunun kısa vadeli olduğunu gösteriyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coinpedia

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?