Bitcoin’de Bu Göstergeye Dikkat!

0
308

Bitcoin, geçen hafta fiyatının %11 artmasıyla geçen hafta etkileyici bir yükseliş yaşadı. Bitcoin rallisi, önde gelen kripto para birimini 8 Ekim’de ki 10.530 dolar fiyatından 12 Ekim’de ki 11.740 dolar’a yükseltti. Ancak bu kadar kısa sürede gerçekleşen bu önemli kazanımlara rağmen, bazı göstergeler, bu son Bitcoin rallisini potansiyel olarak sonlandırabilecek bir düzeltmenin gelebileceğini gösteriyor.

Kurumsal İlgi Artıyor, BTC Balinaları Azalıyor

İlk bakışta, Bitcoin’in 12.000 dolar seviyesini geçmesi ve yeni yıllık zirvelere doğru ilerlemesi için her şeyin hazır olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında, güncel olarak büyük bir şirket, yaklaşık 115 milyon dolar değerinde 10.000’den fazla Bitcoin tuttuğunu açıkladı. Stone Ridge isimli söz konusu şirket şu an bilançolarında kripto para birimi tutan 15’ten fazla halka açık şirket arasında yer alıyor.

Kurumsal yatırımcıların artan ilgisi, bir bütün olarak kripto endüstrisi için olumlu bir gelişmedir. Dünya çapında hükümetler ve merkez bankaları kripto para birimini kısıtlamaya devam ederken, bu varlık sınıfına yönelik artan talep, küresel finansal kurumlarını düzenlemeleri kolaylaştırmaya ve bu büyüyen eğilimi kabul etmeye zorlayabilir. Stone Ridge Dijital Varlık Stratejileri Başkanı Robert David Gutmann, küresel ekonominin durumu nedeniyle daha fazla şirketin portföy kompozisyonlarını yeniden gözden geçirip Bitcoin’i benimseyeceğini düşünüyor.

Bununla birlikte daha fazla kurum kripto para piyasasına katıldıkça, bir dizi Bitcoin balinası, varlıklarının bir kısmını boşaltmak için son Bitcoin rallisinden yararlandı. On-chain veriler, fiyatlar yükselirken bile 1.000 ila 10.000 BTC’li adres sayısının düşmeye devam ettiğini ortaya koyuyor. 8 Ekim’den bu yana, yaklaşık 10 balina ağdan ayrıldı.

Fiyatlar ve BTC balinalarının sayısı arasındaki bu tür düşüş eğilimi endişe verici görünüyor. Bu sebeple daha yüksek seviyelere ulaşmak için başka bir girişimde bulunmadan önce Bitcoin’in keskin bir düzeltmeye yöneldiği öne sürülebilir.

Ayrıca Bitcoin balinalarının kurumsal ilgiye karşın, sektörden ayrılması çok sürpriz bir gelişme değil. Genel olarak Bitcoin geleneksel finansa karşın oluşturulmuş bir varlık. Yani geleneksel finans varlıklarından farklı hareket etmesi bekleniyor. Fakat kurumsal yatırımcılar sektöre girdikçe Bitcoin’in de hisse senetleri gibi geleneksel finans ürünleriyle korelasyon içine girdiğini görüyoruz. Bu durumun Bitcoin’in amacına tam olarak hizmet ettiğini söyleyemeyiz.

Takip Edilmesi Gereken Seviyeler

Yatırımcılar, 11.300 dolarlık destek seviyesine ve 11.740 dolarlık direnç seviyesine çok dikkat etmelidir. Bu fiyat engelleri, Bitcoin’in bir sonraki adımda nereye gideceğini belirleyecektir. Destek seviyesinin aşağısına doğru hareket edilmesiyle 10.800 dolara doğru dik bir düzeltme meydana gelebilir. Bunun yanında, önde gelen kripto para birimini satın alma işlemlerindeki ani bir artış, Bitcoin’in son direnç noktasının üzerine çıkmasına izin verebilir. Bu olursa, Bitcoin rallisinin daha da güçlendiğini ve 12.000 dolar’a, hatta 12.500 dolar’a potansiyel bir artış yaşanabileceğini gösterebilir.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın