Temmuz 9, 2024

Bitcoin’de Boğa Sinyali: CryptoQuant’a Göre BTC Bu Tarihte Yükselişe Geçecek!

Veri analiz firması CryptoQuant'ın dikkat çektiği önemli bir gösterge, devam eden Bitcoin düzeltmesinin potansiyel olarak sona erdiğine işaret ediyor. 2016 ve 2020'deki süreçte de, benzer bir durum gözlemlenmişti. Peki yükseliş ne zaman başlayacak?


CryptoQuant’ın analizlerinden elde edilen son veriler, Bitcoin’in boğa döngüsünde önemli bir ana yaklaştığını gösteriyor. Puell Multiple, Bitcoin madencilerinin gelirlerini günlük olarak ölçen ve bu geliri yıllık ortalamalarla karşılaştıran bir göstergedir. Madencilerin kârlılığı azaldığında, bu genellikle piyasanın dip seviyelerine ulaştığının bir işareti olabilir. Şu anki verilere göre, Puell Multiple’ın düşüşü, geçmişteki boğa döngülerini hatırlatan bir tablo çiziyor.

Gösterge Tekrar Düştü

Puell Multiple, Bitcoin’lerin günlük ihraç değerinin (USD cinsinden) bu değerin 365 günlük hareketli ortalamasına bölünmesiyle hesaplanan bir göstergedir. Tarihsel olarak, Bitcoin’in aşırı alım veya aşırı satım olduğu dönemlerin belirlenmesine yardımcı olur.

Bitcoin fiyat analizi

Boğa Koşusu Ne Zaman Başlayacak?

Özellikle, CryptoQuant analisti Crypto Dan, bu göstergenin ayı piyasasının dibini belirlemede nasıl kullanıldığını vurguladı. Tarihsel verilere bakıldığında, Puell Multiple’ın düşüş gösterdiği dönemlerde Bitcoin fiyatında güçlü yükseliş hareketlerinin başladığı görülüyor. 2016 ve 2020 yıllarında bu gösterge önemli ölçüde düşmüş ve ardından Bitcoin’in fiyatı hızla yükselmişti. Crypto Dan, şu anki düşüşün de benzer bir sonuç doğurabileceğini belirtti. Analist, verilere dayanarak 2024’ün 3. çeyreğinden itibaren Bitcoin boğa koşusunun başlayacağını öngörüyor.

CryptoQuant’ın verilerine dayanarak, yatırımcılar Puell Multiple’ın mevcut düşüşünü dikkatle izlemeli. Bu gösterge, geçmişteki boğa döngülerinin başlangıcını doğru bir şekilde işaret ettiğinden, mevcut durumda da önemli bir rol oynayabilir. Yatırımcılar, bu tür göstergelere dayanarak stratejilerini belirlerken, aynı zamanda piyasa koşullarını ve diğer makroekonomik faktörleri de göz önünde bulundurmalılar.

Boş Olmayan Bitcoin Cüzdanlarında Düşüş

Kripto analitik platformu Santiment, boş olmayan (değeri sıfırdan farklı) Bitcoin cüzdanlarının sayısında yakın zamanda bir düşüş olduğunu ve şu anda 54,09 milyon olduğunu ortaya çıkardı. 5 Haziran’dan bu yana cüzdan sayısında net 566.000 azalma oldu. Santiment, bu azalmanın sabırlı yatırımcılar için olumlu bir işaret olabileceğini belirtiyor. Bu düşüş, genellikle “zayıf eller” olarak adlandırılan sabırsız sahiplerin tasfiyelerinden kaynaklanıyor.

Ek olarak Santiment, hem 30 günlük hem de 365 günlük Bitcoin Piyasa Değerinden Gerçekleşen Değere Oranı (MVRV) göstergelerinin şu anda negatif bölgede olduğunu bildirdi. Bu, trader’lar kayıp yaşarken mevcut alımların yapıldığını gösterdiğinden bir satın alma fırsatına işaret ediyor. Özellikle, her iki MVRV oranının da negatif olduğu son seferde, Bitcoin satın alan yatırımcılar %132’lik bir getiri elde etmişti.

Basın zamanında Bitcoin, 57.577 dolardan işlem görüyor.

Canlı piyasa verilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : coin pedia

Yazar Şerife Pekdoğru hakkında :

2019 yılında yaptığım yatırımla kripto sektörüne girdim. Aynı yıl blockchain teknolojisi hakkında yazmaya başladım ve şu anda KoinFinans’ta yazar olarak görev alıyorum. Kripto paralara ilişkin yasal düzenlemer takip ettiğim konuların başında geliyor.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?