Kasım 30, 2022

Avrupa Merkez Bankası’ndan Bitcoin Yorumu: Yasak Gelebilir mi?


Avrupa Merkez Bankası (ECB), Bitcoin ve kripto paralar için tutumunu ayrıntılı olarak açıkladı. Yayınlanan bir yazıda, Avrupa ve ABD’de dijital varlıkların düzenlenmesi konusunda önemli farklar ele alındı.

FTX borsasında yaşanan çöküşten sonra Avrupa Merkez Bankası düzenlemeler için daha hızlı hareket etmeye başladı. Borsanın çöküşünün bir sonucu olarak, birçok alacaklının platformda kalan milyonları var. Nihai sonuç ise henüz belli değil.

Kripto para ekosisteminde yaşanan bu olay büyük bir ‘kara leke’ olarak kalacak. Elbette kripto eleştirmenleri de ‘biz haklıydık’ yorumu yapmakta gecikmedi.

Changpeng Zhao gibi isimler ise ekosisteme yardımcı olmak için milyar dolarlık kurtarma fonu oluşturuyor.

Avrupa Merkez Bankası Kripto ve Bitcoin’e Karşı Uyardı

ECB Genel Müdürü Ulrich Bindseil ve danışman Jürgen Schaff, kripto para birimlerinin olumsuz etkilerini ve düzenleyicilerin nasıl aynı sayfada olmadıklarını özetledi. Söz konusu yazı genel olarak oldukça ‘karamsar’ ve ‘eleştirel’ bir dile sahip.

Bindseil ve Schaff’ın öne sürdüğü temel argümanlar şu şekilde. Yüksek enerji tüketimi, üretilen atık ve Bitcoin’in bir ödeme sistemi ya da bir yatırım biçimi olarak ne kadar uygun olduğuna ilişkin problemler.

Yazı ayrıca, ne etkili bir ödeme sistemi ne de bir yatırım olduğu için, “düzenleyici açıdan hiçbiri olarak ele alınmaması ve dolayısıyla meşrulaştırılmaması gerektiğini” de ekliyor.

“Finans sektörü, elde edebilecekleri kısa vadeli karlara rağmen Bitcoin yatırımlarını teşvik etmenin uzun vadeli zararlarına karşı dikkatli olmalıdır.”

Ayrıca, Avrupa ve ABD’nin kripto alanına düzenleme açısından yaklaşımı arasındaki keskin farkı da ortaya koydu. Blogda şu ifadelere yer verildi.

“Avrupa Birliği kapsamlı bir düzenleme paketi üzerinde anlaşmaya varmış olsa da ABD’de Kongre ve federal makamlar henüz tutarlı kurallar üzerinde uzlaşabilmiş değil.”

Bindseil ve Schaff, dijital varlıklara ilişkin mevcut düzenlemenin “kısmen yanlış anlamalar” ve yasaların “yeniliği” engellememesi gerektiği yorumunu da paylaştı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : FXStreet

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?