Bitcoin Yatırımlarından 2020’de En Çok Hangi Ülkeler Kazandı?

0

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine olan ilgi son birkaç ayda dünya çapında arttı. 2020, Bitcoin için önemli bir yıldı, çünkü kurumsal dolar akışı, varlığı tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkardı. Ancak yatırımcılar dijital para birimindeki patlamadan gerçekte ne kadar kazandı?

Merkezi olmayan yapıları nedeniyle kripto para biriminin coğrafi olarak incelenmesi zordur ve bireysel işlemlerde bulunan tarafları mutlak kesinlik ile belirlemek imkansızdır. Bununla birlikte, yazılım şirketi Chainalysis, Bitcoin işlem verilerini içeren hizmetleri izleyerek iyi bir tahmin sunabildi. Bu analize göre, Amerikalı yatırımcılar geçen yıl Bitcoin’den tahminen 4 milyar dolar kazandılar ki bu da listedeki bir sonraki ülke olan Çin’in kazandığı miktarın üç katı.

Chainalysis, bunun şaşırtıcı olduğunu, çünkü Çin’in tarihsel olarak bugüne kadarki en yüksek ham kripto para birimi işlem hacmine ulaştığını belirtiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin, geçen yılın sonunda meydana gelen ve önemli kazanımlarla sonuçlanan büyük girişlerin bir sonucu olarak 2020’de Çinli yatırımcıların kazandığı 1.1 milyar doları aştığı düşünülüyor.

Chainalysis ayrıca, birkaç ülkenin, özellikle daha geleneksel ekonomik kriterlerdeki sıralamalarına kıyasla, kendilerinden daha büyük ekonomili ülkelerle birlikte sıralandığına ve sikletlerinden büyük oyuncularla karşı karşıya gibi göründüklerine dikkat çekiyor. Vietnam, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye, en yüksek Bitcoin yatırım kazancına sahip ilk 25 ülke arasında bulunan ve bu fenomeni doğrulayan ülkelerden bazıları.

  • İspanya, GSYİH’da 1.4 trilyon dolar ile 19. sırada yer alırken, gerçekleşen Bitcoin kazancında 554 milyon dolar ile 9. sırada yer alıyor.
  • Türkiye, GSYİH’de 761 milyar dolar ile 25. sırada, ancak gerçekleşen Bitcoin yatırım kazancında 300 milyon dolar ile 16. sırada yer alıyor.
  • Vietnam GSYİH’de 262 milyar dolar ile 53. sırada, ancak gerçekleşen Bitcoin yatırım kazancında 351 milyon dolar ile 13. sırada yer alıyor.
  • Çek Cumhuriyeti, GSYİH’de 251 milyar dolar ile 54. sırada, ancak 281 milyon dolar ile gerçekleşen Bitcoin yatırım kazancında 18. sırada yer alıyor.

Zaman içinde gerçekleşen yatırım kazanımları söz konusu olduğunda, neredeyse tüm ülkeler, Ekim ortası ile Aralık ortası arasında yani 2020’nin sonuna doğru Bitcoin fiyatındaki önemli artışın bir sonucu olarak, en büyük kârlarını elde ettiler. Bu süre zarfında, kripto para biriminin değeri 11.471 dolardan 29.000 doların biraz üzerine çıktı. Bu, özellikle kazançlarının çoğunu Coinbase’deki faaliyetlerden elde eden ABD’li yatırımcılar için kazançlı bir zamandı.

Kripto para yatırımları riskli yatırımlar olmaya devam ediyor: Bitcoin (BTC) fiyatı, Mayıs ayında 31.000 doların altına düşmeden önce, yine bu yılın nisan ayında yaklaşık 65.000 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. CoinMarketCap’e göre şu anda Bitcoin 37.000 doların hemen üzerinde işlem görüyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın