Bitcoin Yatırımcısı Tam 16 Milyon Dolar Kaybetti!

0
428

GitHub paylaşımına yorum yapan bir kullanıcı Electrum cüzdanını kötü bir yerden indirdiği için 1,400 BTC’sini (16,2 milyon dolar) çaldırdığını iddia etti.

Bitcoin sahibi, “2017’den beri erişemediğim bir cüzdanda 1.400 BTC vardı” diye açıkladı ve “Elektrum cüzdanının eski sürümünü aptalca kurdum. Kripto paralarım yayıldı. Yaklaşık 1 BTC aktarmaya çalıştım ancak devam edemedim. Para transfer etmeden önce güvenlik için güncellemem gerektiğini belirten bir açılır pencere görüntülendi” ifadelerini kullandı. Şanssız Bitcoin yatırımcısına göre bu bir tuzaktı ve cüzdanı güncelleyen yatırımcının tüm Bitcoin’leri hacker adresine aktarıldı.

Kaybın miktarıyla olay manşetlerde yer bulsa da, bu hack yeni bir saldırı şekli değil. Electrum geliştiricisi Thomas Voegtlin, kullanılan kimlik avı saldırısının 2018’in sonlarından beri ortalıkta dolaştığını doğruladı. Kimlik avı saldırısı bir yıldan uzun süredir ortalıkta olsa da geliştirici, bu son olayın en büyük dolandırıcılık olduğunu belirtti.

Bu son hack olayı dahil, hacker’lar 2018’deki ilk saldırıdan bu yana tahmini 2171 Bitcoin’i (25 milyon dolar) ele geçirmeyi başardılar.

Bununla birlikte, Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan bir açıklama geldi. Zhao, “Bu Electrum güncellemesine dikkat edin. Bu arkadaş 1400 BTC kaybetti ve para kaybeden çok sayıda kişi daha var.” açıklamasını yaptı. Binance CEO’su ayrıca adresi kara listeye aldıklarını bildirdi. Yani, söz konusu Bitcoin’lerin bir Binance hesabına yatırılması durumunda hesabın derhal dondurulacağı anlamına geliyor.

Binance fonları kara listeye alsa bile, Bitcoin’in kurtarılması pek mümkün görünmüyor. Saldırılara karşı kalıcı bir düzeltme yapılmadığı için, kripto kullanıcılarının birçok farklı dolandırıcılık türüne karşı tetikte kalmaları gerek.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın