Ağustos 31, 2020

Bitcoin Yatırımcısı Tam 16 Milyon Dolar Kaybetti!


Son güncellenme : 31.08.2020 - 14:49

GitHub paylaşımına yorum yapan bir kullanıcı Electrum cüzdanını kötü bir yerden indirdiği için 1,400 BTC’sini (16,2 milyon dolar) çaldırdığını iddia etti.

Bitcoin sahibi, “2017’den beri erişemediğim bir cüzdanda 1.400 BTC vardı” diye açıkladı ve “Elektrum cüzdanının eski sürümünü aptalca kurdum. Kripto paralarım yayıldı. Yaklaşık 1 BTC aktarmaya çalıştım ancak devam edemedim. Para transfer etmeden önce güvenlik için güncellemem gerektiğini belirten bir açılır pencere görüntülendi” ifadelerini kullandı. Şanssız Bitcoin yatırımcısına göre bu bir tuzaktı ve cüzdanı güncelleyen yatırımcının tüm Bitcoin’leri hacker adresine aktarıldı.

Kaybın miktarıyla olay manşetlerde yer bulsa da, bu hack yeni bir saldırı şekli değil. Electrum geliştiricisi Thomas Voegtlin, kullanılan kimlik avı saldırısının 2018’in sonlarından beri ortalıkta dolaştığını doğruladı. Kimlik avı saldırısı bir yıldan uzun süredir ortalıkta olsa da geliştirici, bu son olayın en büyük dolandırıcılık olduğunu belirtti.

Bu son hack olayı dahil, hacker’lar 2018’deki ilk saldırıdan bu yana tahmini 2171 Bitcoin’i (25 milyon dolar) ele geçirmeyi başardılar.

Bununla birlikte, Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan bir açıklama geldi. Zhao, “Bu Electrum güncellemesine dikkat edin. Bu arkadaş 1400 BTC kaybetti ve para kaybeden çok sayıda kişi daha var.” açıklamasını yaptı. Binance CEO’su ayrıca adresi kara listeye aldıklarını bildirdi. Yani, söz konusu Bitcoin’lerin bir Binance hesabına yatırılması durumunda hesabın derhal dondurulacağı anlamına geliyor.

Binance fonları kara listeye alsa bile, Bitcoin’in kurtarılması pek mümkün görünmüyor. Saldırılara karşı kalıcı bir düzeltme yapılmadığı için, kripto kullanıcılarının birçok farklı dolandırıcılık türüne karşı tetikte kalmaları gerek.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?