Şubat 1, 2024

Bitcoin Yarılanması Yaklaşıyor: Analist Dört Kritik Noktaya İşaret Etti

Kripto para piyasası bir yıl süren “kış” şartlarının ardından Bitcoin fiyatında bir hareketlenme beklentisiyle birlikte hafifliyor. Bu hafiflemenin en önemli nedeni Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen “halving” yani yarılanma etkinliği.

Özellikle, yaklaşan yarılanmanın Nisan 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor. Yarılanmanın ardından, Bitcoin madencilerinin ödülleri blok başına mevcut 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşürülecek.

Bitcoin Yarılanması Öncesinde Bilinmesi Gereken 4 Şey

Nisan 2024’te öngörülen yarılanma tarihine yaklaşırken, önde gelen piyasa analisti Ali Martinez, yatırımcıların bu olayı beklerken göz önünde bulundurmaları gereken dört önemli noktayı vurguladı.

Tarihsel olarak, Bitcoin’in yarılanması bir yükseliş olayı olarak görülmekte ve bunu BTC fiyatında önemli bir artış izlemektedir. Bunun başlıca nedeni, artan talep karşısında piyasaya yeni arzın azalmasıdır.

Bu fiyat artışından önce Martinez, Bitcoin’in 2016 ve 2020 yarılanmalarından sonra bir ay içinde büyük düzeltmeler kaydettiğine dikkat çekti. Martinez’e göre, BTC fiyatı 2016 yarılanmasından sonraki bir ay içinde %30 düştü. Benzer şekilde, BTC 2020 yarılanmasından sonra bir ay içinde %7 düştü.

Martinez’e göre, yarılanma sonrası düşüşü genellikle Bitcoin fiyatında büyük bir artış izliyor. Analist özellikle 2012, 2016 ve 2020 yarılanmalarının ardından Bitcoin fiyatının sırasıyla %11.000, %2.850 ve %700 arttığını belirtmiştir.

Birçok analist, yarılanma öncesinde Bitcoin fiyatı için yükseliş tahminlerinde bulundu ve birçoğu varlığın olaydan sonra 100.000 doların üzerine çıkacağını tahmin etti.

Her Bitcoin Yarılanması olayının genellikle bir boğa piyasası getirdiğine ilişkin eğilim bulunmakta. Martinez 2012, 2016 ve 2020 yarılanmalarının ardından bu olaylara eşlik eden boğa piyasasının sırasıyla 365 gün, 518 gün ve 549 gün sürdüğünü söyledi.

Martinez ayrıca, yaklaşan boğa piyasasının tarihsel eğilimleri takip etmesi halinde Bitcoin’in Nisan veya Ekim 2025 civarında tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaşabileceğini belirtti.

Özellikle, Bitcoin’in 69.044 dolarlık ATH’si 10 Kasım 2021’de, 2020 yarılanmasından 18 ay sonra kaydedildi.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?