Nisan 2, 2024

Bitcoin Yarılanma Heyecanı Sona mı Eriyor? Bu Veriler Beklentileri Baltaladı!

1 Nisan’da Bitcoin spot ETF’leri toplu olarak 85,84 milyon dolarlık net çıkış yaşadı. Kayda değer hareketler arasında, Grayscale ETF GBTC 302 milyon dolarlık tek günlük net çıkış kaydetti.

Buna karşılık, BlackRock ETF IBIT 165 milyon dolar net giriş kaydederken, Fidelity ETF FBTC 43,99 milyon dolar net girişe tanık oldu. Farside Investors’ın verilerine göre, Bitcoin spot ETF’leri için kümülatif net giriş 12,04 milyar dolar gibi etkileyici bir rakama ulaşarak yatırımcıların bu varlık sınıfına olan ilgisinin devam ettiğini gösterdi.

Bu olumsuz akışların ortasında, Bitcoin fiyatı %5,5 düşüşle 66.000 dolara kadar keskin bir düzeltmeye girdi. Bitcoin ile birlikte, daha geniş kripto para piyasası bile son 24 saat içinde güçlü likidasyonlara tanık oldu.

İlginç bir şekilde bu keskin düzeltme, sadece 19 gün sonra gerçekleşecek olan Bitcoin yarılanma etkinliğinin hemen öncesinde geldi. Bu düzeltme, analistlerin BTC fiyatının yarılanmasıyla 75.000 dolara ulaşması beklentilerini baltaladı.

Fed’in Para Politikası Zorluklarla Karşı Karşıya

Nisan ayı başlarken, kripto piyasasındaki geri çekilme, özellikle BTC‘nin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasıyla karakterize edilen son dönemdeki güçlü yükselişin ivmesinin azaldığını gösteriyor. Duyarlılıktaki bu değişim, Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden enflasyonist baskılar nedeniyle küresel piyasalarda hakim olan daha temkinli bir duruşu yansıtıyor. Sonuç olarak, yatırımcılar daha gevşek para politikaları ve Federal Rezerv’den faiz indirimi beklentilerini azaltıyor.

Singapur’daki OSL SG Pte’nin ticaret müdürü Stefan von Haenisch, Fed’in faiz oranlarını düşürme beklentisinin kripto para alanında yankı bulduğunu belirtti. Bu duygu, hafta ilerledikçe gözlemlenen ve kripto piyasasındaki çeşitli sektörleri etkileyen geniş bir satışla kanıtlanıyor. Özellikle, meme coinler gibi son altı ayda Bitcoin’den daha iyi performans gösteren sektörler bu temkinli havadan önemli ölçüde etkileniyor.

Kaynak : CoinGape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?