Ocak 16, 2024

Bitcoin Yanlısı Max Keiser’den ETF Yorumu: Fiyat Neden Yükselmiyor?


Bitcoin yanlısı görüşleriyle tanınan Max Keiser, BTC’nin kısa tarihinde bir dönüm noktası olarak görülen spot BTC ETF’lerin onaylanmasına rağmen neden 50.000 doları aşamadığını belirtti.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin danışmanı Max Keiser’e göre, Bitcoin’in 50.000 dolar seviyesine çıkmasını engelleyen kişi Vanguard’ın CEO’sunun ta kendisi.

Spot ETF’lerin Perşembe günü piyasaya sürülmesinin ardından, Vanguard, müşterilerinin yeni kripto ürünlerini satın almasını kısıtlayacağını açıklamıştı.

Bu kararın açıklanmasının ardından bir röportaj veren Mortimer J. Buckley, şirketin sadece müşterilerinin Bitcoin destekli ETF’lerle değil, altın bazlı borsa yatırım fonlarıyla da işlem yapmasına karşı olduğunu belirtti. Buckley’e göre, kıyaslama kriptosu gerçek ekonomik değerden yoksundur ve herhangi bir nakit akışı yaratmaz.

Vanguard’ın düşmanlığı, geçen hafta işlem görmeye başlayan kendi BTC ETF’lerini yaratan BlackRock, Fidelity ve Invesco da dahil olmak üzere yatırım devinin bazı büyük rakipleri tarafından spot Bitcoin ETF’lerinin benimsenmesiyle tezat oluşturuyor. Uzmanlar, ETF satın almanın kripto paranın kendisini satın almaktan çok daha kolay olması nedeniyle spot ETF’lerin BTC için yatırımcı tabanını önemli ölçüde genişleteceğine inanıyor.

Bu arada, Vanguard spot Bitcoin ETF’lerini hariç tutuyor olsa da, varlık yöneticisi BTC’nin en büyük kurumsal sahibi olan MicroStrategy’de (MSTR) büyük bir hisseye sahip olduğu için baskın kriptoya hala önemli ölçüde maruz kalıyor. Veriler, Vanguard’ın Eylül 2023 itibariyle 1.125 milyondan fazla MSTR hissesine sahip olduğunu ve %8,24’lük sahiplik oranıyla Michael Saylor’ın kurduğu şirketteki en büyük ikinci kurumsal hissedar olduğunu gösteriyor.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?