Aralık 3, 2020

Bitcoin Wall Street’e Ulaştı: S&P Dow Jones, 2021’de Kripto Endekslerini Başlatıyor

Endeks sağlayıcı S&P Dow Jones Endeksleri Perşembe günü kendi kripto para endekslerini başlatacağını duyurdu. Yeni ürünlerin 2021’de piyasaya çıkacağı bildiriliyor. Kripto paralar, 2020’de dikkate değer bir kurumsal ilgi gördü, ancak S&P hareketi, varlık sınıfına muhtemelen daha fazla meşruiyet getirecek.

1882’de kurulan S&P Dow Jones Endeksleri LL, S&P Global, CME Group ve News Corp. arasında bir ortak girişimdir. Geleneksel finans piyasalarına yatırım yapılabilir ve kıyaslama endeksleri (benchmark indices) sağlamada liderler arasındadır. S&P Dow Jones Endeksleri, 3 Aralık’taki bir basın açıklamasında Bitcoin ve altcoinleri “gelişen varlık sınıfı” olarak tanımladı. Bunun yanında firma, bildirilen 550 kripto para birimini kapsayacak endeksleri başlatmak için ABD’li bir blockchain veri sağlayıcısı olan Lukka ile ortaklık kuracak. S&P DJI Küresel İnovasyon ve Strateji Başkanı Peter Roffman, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bu yeni gelişen sektörde daha fazla şeffaflığı teşvik etmek için dijital varlık veri hizmetlerinin ön saflarında yer alan Lukka ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz.”

Lukka CEO’su Robert Materazzi ise, “S&P DJI ile işbirliğimiz, kripto varlık ekosistemi ile geleneksel finansal hizmetler arasındaki boşluğu dolduran bir başka kilometre taşı” ifadelerini kullandı. Yenilikçi endeksler, Lukka’dan gelen verileri 550’den fazla dijital varlıkta kullanacak. Yeni ürünlerden yararlanmak isteyen yatırımcılar, kripto para birimleri üzerinde özelleştirilmiş endeksler ve diğer kıyaslama araçları oluşturmak için endeks sağlayıcısı ile birlikte çalışabilecekler.

Kripto para birimi alanının ve özellikle de Bitcoin’in geleneksel finans kuruluşları ve bireylerden büyük ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Paul Tudor Jones III gibi önde gelen yatırımcılar önde gelen kripto para birimine yatırım yaparken, BlackRock’un CEO’su Larry Fink gibi isimler karşıt görüşlerini değiştirdi. Dünyanın en büyük varlık yöneticisinin başında olan isim, 2017’de ki “bitcoin kara para aklama endeksidir” ifadesinden bu haftanın başlarında “bitcoin muhtemelen küresel bir pazar haline gelebilir” ifadesine geçti.

Kaynak : Koinfinans.com
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?