Şubat 24, 2023

Bitcoin ve S&P 500 Korelasyonu Bozuldu: Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin (BTC) ve S&P 500 arasındaki korelasyon Kasım 2022’deki FTX çöküşünden bu yana ilk defa negatif seyrediyor. Bununla birlikte, 2022 yılının büyük bir bölümünde BTC ve S&P 500 (SPX) pozitif bir korelasyon göstermişti. FTX’in çöküşü haricinde en son negatif korelasyon Aralık 2021’de kaydedildi.

FTX çöküşünün bir sonucu olarak kripto para piyasası önemli bir darbe aldı. Çöküş, Bitcoin’in (BTC) değerinde bir düşüşle sonuçlanmıştı. S&P 500 ise yükseliş eğilimini sürdürdü. Böylece BTC, önceki korelasyon kaybının bir sonucu olarak zarar gördü.

Ancak son korelasyon kaybının tam tersi bir sonucu olabilir. SPX geçtiğimiz günlerde son ayların en yüksek zirvesine ulaştı. Ancak, hemen bir düzeltme bu yükselişi takip etti. SPX ve Bitcoin negatif korelasyon gösterdiğinden, BTC önümüzdeki haftalarda yükselebilir.

Bitcoin (BTC) Enflasyona Karşı Bir Koruma Olabilir mi?

Bitcoin (BTC) genellikle enflasyona karşı bir korunma aracı olduğuna inanılıyordu. BTC ve diğer kripto paraların yoğun itibari para basımı durumunda fiyat artışlarıyla karşılık vermesi ya da en azından değerlerini koruması bekleniyordu. Ancak, 2022’de çoğu ülkede enflasyonun yükselmesiyle aynı zamanda kripto para birimlerinde bir ayı piyasası meydana geldi.

24KCrypto’ya göre, borsada bir geri çekilme görülmesi oldukça olası. BTC ve SPX’in negatif korelasyonlu olduğu düşünüldüğünde, bu orijinal kripto para birimi için kazanç anlamına gelebilir. BTC sadece geleneksel borsadan ayrılmakla kalmayacak, aynı zamanda yatırımcılara bir kez daha enflasyondan korunma olarak hitap etme fırsatına da sahip olacaktır.

Kaynak : Watcher.guru
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?