Şubat 28, 2023

SEC Başkanının Bitcoin ve Kripto Varlık Açıklaması Tartışma Yarattı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Bitcoin dışındaki tüm kripto token’ları neden menkul kıymet olarak gördüğünü ayrıntılı olarak açıkladı. Kripto token’ların farklı kurulumlara sahip olabileceğini kabul ederken, “özünde bu varlıkların menkul kıymetler olduğunu” vurguladı.

Bitcoin Dışında Tüm Kripto Varlıklar Menkul Kıymet!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, New York Magazine’s Intelligencer tarafından Perşembe günü yayınlanan bir röportajda Bitcoin dışındaki tüm kripto varlıkların menkul kıymet olduğuna neden inandığını açıkladı.

Aynı röportaja göre SEC, Bitcoin’le spot işlemler ve gerçek mal alım-satımı dışında hemen hemen her türlü alanı inceleme yetkisi olduğunu belirtti.

Sec baskanı Bitcoin ve kripto para birimleri hakkında açıklama yaptı

Bitcoin dışındaki her şey için bir web sitesi bulabilirsiniz, bir grup girişimci bulabilirsiniz, tüzel kişiliklerini açık denizdeki bir vergi cennetinde kurabilirler, bir vakıfları olabilir, arbitraj yapmaya çalışmak ve bunu yargı açısından zorlaştırmak için avukatlık yapabilirler vb.

Gensler, belirli kripto para birimlerinin adını vermeden sözlerine şöyle devam etti.

İlk başta token’larını denizaşırı ülkelere bırakabilir ve ABD’ye geri dönmelerinin altı ay süreceğini iddia edebilir ya da öyle davranabilirler.

Ancak özünde bu tokenlar menkul kıymettir çünkü ortada bir grup vardır ve halk bu gruba dayalı kar beklentisi içindedir.

Gensler’ın BTC dışındaki tüm kripto token’ların menkul kıymet olduğunu iddia etmesinin ardından, bir dizi insan SEC başkanını eleştirmek için tweet attı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere avukat Jake Chervinsky: “Başkan Gensler, Bitcoin dışındaki her dijital varlığın bir menkul kıymet olduğu önyargısına sahip olabilir, ancak onun görüşü yasa değildir” yorumu yaptı.

Chervinsky, “SEC, davasını mahkemede kanıtlayana kadar ve kanıtlamadığı sürece bunlardan herhangi birini düzenleme yetkisinden yoksundur” ve bunun “Her varlık için, her biri için, tek tek, her seferinde bir tane” yapılması gerektiğini ekledi.

Bir başka avukat Logan Bolinger de benzer şekilde Twitter’da şunları söyledi “Bu ülkede yasaların ne anlama geldiğini ve nasıl uygulanacağını SEC başkanları değil, yargıçlar belirler. Bu onun düşüncelerinin önemsiz olduğu anlamına gelmez. Sadece belirleyici değiller.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : News.Bitcoin
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?