Ocak 14, 2023

Bitcoin ve Kripto Paralar Neden Yükseliyor? İşte Yaşanan Tüm Gelişmeler!


Son güncellenme : 14.01.2023 - 13:04

Kripto para piyasası 2023 yılına beklenenden daha iyi başlangıç yaptı. Piyasa yılın başından bu yana büyük bir toparlanma kaydetti. Bu toparlanma sonucu piyasanın toplam değeri 1 trilyon doları yeniden aştı. Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Bitcoin fiyatının 21.000 dolara yaklaşmasıyla birlikte altcoin fiyatları da büyük bir ivme kazandı. Peki bu yükselişin arkasındaki olası nedenler neler? İşte piyasaya ilişkin güncel görünüm.

Kripto Paralar Neden Yükseliyor?

kripto paralar neden yükseliyor

Kripto para piyasasındaki bu rallinin öncelikli nedeni 12 Ocak’ta açıklanan ABD TÜFE verisi gibi görünüyor. Verilere göre TÜFE Aralık 2022’de bir yılın en düşük seviyesi olan %5,72’ye geriledi. Yaşanan bu düşüş enflasyonun azaldığına işaret ederken, parasını ABD Doları’nda bırakan yatırımcılar hisse senedi ve Bitcoin başta olmak üzere kripto gibi riskli varlıklara taşımaya başladı. Sonuç olarak Federal Rezerv faiz arttırımları yeniden gözden geçirmesine yardımcı olabilir. Ancak bu kesin bir sonuç olmadığının altını çizmek gerekiyor, beklentiler faizlerin hala artacağı yönünde.

FTX Varlıklarının Bir Kısmını Kurtardı!

Buna ek olarak Kasım ayında çöken FTX borsasının yakın zamanda 5 milyar dolarlık kripto varlıkları kurtardığı haberleri de piyasada olumlu karşılık buldu. Yargı ayrıca FTX’ten fonları 15 Mart 2023 tarihine kadar müşterilerine iade etmesini istedi. Ancak firmanın CFO’su Mary Cilia, fonların Nisan ayına kadar iade edilebileceğini belirtti.

Ayrıca, Ethereum topluluğu bir sonraki hard fork olan Shanghai Hard Fork’u açıklamaya hazırlanıyor. Bu da aylardır stake edilen ETH token’ların kilidini açacak önemli bir aşama.

Bu arada, Bitcoin 20.000 dolar seviyesine ulaşmayı başarmış olsa da, öncü kripto varlık tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolardan hala %71 oranında düşük seviyede.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?