Mart 18, 2023

Bitcoin ve Ethereum’a Dikkat: Kritik Tarih Belli Oldu!

Kripto para opsiyonları için veriler sunan GreeksLive 17 Mart’ta attığı bir tweet’te, kripto para piyasasının şu anda 46.000 Bitcoin opsiyonu ve 288.000 Ethereum opsiyonunun yakında sona erecek olması nedeniyle önemli bir döneme girdiğini açıkladı.

Bu sürelerin dolmasının her iki kripto para biriminin piyasa fiyatını etkilemesi ve oynaklığın artmasına neden olması muhtemel.

GreeksLive’a göre, piyasa duyarlılığını değerlendirmek için kullanılan önemli bir metrik olan Put Call Ratio, piyasanın şu anda 1,11 oranıyla Bitcoin ve 1,12 oranıyla Ethereum için hafif düşüş eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bu durum, yatırımcıların potansiyel yukarı yönlü opsiyonlar sunan alım opsiyonları yerine aşağı yönlü koruma sağlayan satım opsiyonları satın alma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Ancak en önemli problem ise çok fazla opsiyonun tutulduğu “kullanım fiyatı” Bitcoin için 23.000 dolarken, Ethereum için 1.550 dolar olarak hesaplandı. Bu da önde gelen iki varlığın fiyatının bu seviyelerin altına düşmesi halinde büyük bir kayıp yaşanabileceği anlamına geliyor.

Ayrıca, süresi dolan Bitcoin opsiyonlarının nominal değerinin 1,18 milyar dolar, Ethereum opsiyonlarının nominal değerinin ise 490 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir. Bu, piyasa hareketlerinden potansiyel olarak etkilenebilecek önemli miktarda bir sermayeyi temsil etmektedir.

Kripto para piyasası son zamanlarda Bitcoin haftalık pozisyonlarının iki katına çıkması ve düşüş pozisyonlarının oranının önemli ölçüde artmasıyla birlikte yüksek bir dalgalanma yaşamıştır. Bu durum, piyasada belirsizliğin arttığını ve yatırımcıların kendilerini potansiyel aşağı yönlü risklerden koruyacak pozisyonlar aldığını göstermektedir.

Bitcoin fiyatı çok yükseliş gösteren makro ortama yanıt olarak 26.000 dolarub üzerine çıktı ve bu eğilim devam ederse, önümüzdeki hafta sonu yükseliş yaşanabilir. ABD Merkez Bankası, bir hafta içinde portföyüne eşi benzeri görülmemiş 300 milyar dolarlık varlık ekleyerek niceliksel sıkılaştırmayı tersine çevirdi. Bu durum, tahvil getirileri ve Tüketici Fiyat Endeksindeki düşüşle birleşince, beklenen faiz oranı ve artış hızında sıkılaşmadan gevşemeye doğru bir kaymaya yol açtı.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : CoinEdition
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?