Bitcoin ve Ethereum İçin Kritik Gün 24 Eylül!

0

2021 yılının 3. çeyreği sona ermeden önce yani 24 Eylül tarihi Bitcoin ve Ethereum için önemi nedir? 2021 yılının Geçtiğimiz son on gün, finans sektöründe küresel olarak çalkantıların yaşandığı bir dönem oldu.

Finans dünyasındaki bu çalkantıdan elbette kripto para dünyası da etkilendi ve Bitcoin yakın zamanda sert sayılabilecek bir gerilemeye şahit oldu. Bitcoin gibi diğer birçok kripto para dünyasının önemli birimleri bu finansal çalkantılarda kendi yönünü bulma çabası içerisinde. Fiyatlarda süren bu belirsizlik için önemli bir gün olarak belirlenen 24 Eylül tarihinin kripto para dünyası için ve özellikle de Bitcoin ve Ethereum için neden önemli olduğunu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bitcoin ve Ethereum’da Güncel Durum

Finans dünyasındaki fiyat çalkantılarından etkilenen Bitcoin ve Ethereum, bu çalkantılara iyi bir şekilde direnmeyi başardılar. Bitcoin’in $42.000 ve Ethereum’un $3000 seviyelerinin üzerinde bir fiyat konsolidasyonu başarması olumlu bir gelişme olarak görünse de birçok analiste göre Bitcoin ve Ethereum fiyatları yakın zamanda yeniden test edilebilir. 24 Eylül tarihinin yaklaşmasıyla birlikte 2021 yılının 4. çeyreği için finans piyasaları artık trend belirleme yönünü bulmaya başladı denilebilir.

Bitcoin & Ethereum Opsiyonları Sona Eriyor!

Kaynak: skew

Skew verilerineg öre, 24 Eylül 2021 tarihinde şu anda “açık” konumda bulunan 73.7bin Bitcoin’in opsiyonunun süresi dolmak üzere. Bugün itibariyle bu Bitcoin’in ortalama değeri 3,2 milyar dolara yakın seviyede; bu değeriyle birlikte 2021 yılında en büyük vade sona erme tutarlarından birisi olacak.

Kaynak: skew

Ethereum’da ise 493bin ETH’nin süresi dolmak üzere, yaklaşık 1,5 milyar dolara sahip olan bu vade ise yine yakın tarihte sona erecek. BTC ve ETH’nin ortak yönlerinden birisi ise yakın zamanda gelen “satın alma” çağrıları. Eğer BTC ve ETH’de yükseliş devam etmezse, her iki kripto para biriminde de uzun vadeli sözleşmenin artık devam ettirilmemesi tahmin ediliyor.

Eğer piyasalardaki fiyat artış talebi yeterince karşılanmazsa durgun bir piyasanın etkileri kripto para dünyasında da yaşanabilir. Bu senaryoya göre hem Bitcoin hem de Ethereum fiyatlarında geçici bir düşüş yaşanabilir. Bu haberin girildiği zamanlarda BTC’nin $44.000 seviyelerine yakın seviyede izlemesi (güncel olarak $42.000 seviyelerine geriliyor) nedeniyle Bitcoin Opsiyonları hala yeşil olarak görünmekteydi. Ethereum için ise fiyatlar $3000 seviyelerinin üzerinde ve bu durumda da Ethereum sözleşmelerinin 24 Eylül’de strike fiyatları $3300-$3400 olan seviyelerinin gerisinde bulunuyor.

Piyasalardaki Düşük Oynamalar Zararları Azaltır mı?

Kaynak: skew

Piyasalarda gerçekleşen oynamalar ile ima edilen oynamalar arasındaki farklılıklar arasında bir kaçış noktası vardı. İma edilen oynamalar hala Gerçekleşen oynamaların önünde seyrediyor. Grafiklere bakıldığında ise piyasalardaki oynamalar için hala yeterli boşluğun olduğu görülebiliyor. Elbette genel tabloya baktığımızda fiyatların valotilite yapısıyla birlikte bir hafif düşüşte olduğu da görülebiliyor.

Geçmişte de benzeri gerilemeleri yaşayan gerçekleşen oynamalar bu geri çekilmelere rağmen kendini Ocak 2021 ve Nisan 2021’de toparlamayı başarmıştı. $42.000 seviyelerini test eden BTC ve $3000 seviyelerinin altına düşen ETH’nin 2021’in 4. çeyreğinde büyüme marjı hala yüksek olacaktır. Yine de piyasalardaki bu oynama zaman zaman düşüşler yaratabilir fakat birçok analiste göre BTC ve ETH 4. çeyrekte büyüme marjını bir şekilde başaracak.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın