Bitcoin ve Altın Tartışmasında Yeni Boyut: Goldman Sachs, JPMorgan’a Karşı Çıktı!

Bitcoin ve altın kıyaslaması, kripto para sektörünün en çok konuşulan konularından biridir.Son birkaç aydır Bitcoin ve altın fiyatlarının yükselmesiyle ilgili çok fazla tartışma oldu. Bununla birlikte, Wall Street bankacılık devlerinden ikisi Bitcoin ve altın konusunda anlaşmazlığa düştü. Birkaç gün önce, JPMorgan stratejistleri, Ekim 2020’den beri sistematik olarak Altın ETF’lerden Bitcoin’e (BTC) doğru bir hareket olabileceğini söyledi. Yani altın piyasasında boy gösteren yatırımcıların bu piyasadan çıkıp kripto para piyasasına giriş yapıyor olabileceği sonucuna varıldı.

Bankacılık devi, cesur bir açıklamada, Bitcoin’in milenyum kuşağı arasında artan popülaritesine atıfta bulunarak, “Bitcoin nedeniyle altının yıllarca acı çekeceğini” söyledi. Ancak bu fikre karşı çıkan bir başka Wall Street devi Goldman Sachs, Bitcoin’in popülaritesinin altın için bir tehdit olmadığını söyledi.

Goldman Sachs, her iki varlık sınıfının bir arada var olabileceğine inanıyor. Bankacılık devi Bloomberg’in eriştiği müşterilere yazdığı bir notta şunları yazdı:

“Altının reel oranlara ve dolara karşı son zamanlardaki düşük performansı, bazı yatırımcıları Bitcoin’in tercih edilen enflasyon koruması olarak altının yerini alacağı konusunda endişelendirdi. Bazı ikameler meydana gelse de, Bitcoin’in yükselen popülaritesinin son çare para birimi olarak altının statüsüne yönelik varoluşsal bir tehdit olduğunu görmüyoruz.”

İlginç bir şekilde, Goldman’ın fikri burada bitmiyor. Kurumların ve varlıklı yatırımcıların Bitcoin’den kaçındığını, çünkü aşırı riskli bir yatırım olduğunu ve şeffaflık sorunlarını barındırdığını da ekliyor. Bankacılık devi şunları ekledi:

“Şeffaflık sorunları nedeniyle, spekülatif perakende yatırımı Bitcoin’in aşırı riskli bir varlık olarak hareket etmesine neden olur. Bitcoin’in rallisinin altının boğa piyasasını parçaladığına dair kanıt görmüyoruz ve ikisinin bir arada var olabileceğine inanıyoruz. “

Görünüşe göre Goldman, mevcut piyasa gelişmelerine fazla dikkat etmiyor. Kurumlar, enflasyonist baskı ve merkez bankalarının sert likidite önlemlerini gerekçe göstererek Bitcoin’e birkaç milyon dolar akıtıyor. Guggenhiem Partners gibi yatırım devleri Bitcoin (BTC) için şimdiden 400.000 dolarlık bir hedef verdi.

2020’nin 4. çeyreğinde, sigorta devlerinden yatırım fonu şirketlerine kadar pek çok büyük isim, dünyanın en büyük kripto para birimine yatırım yaparak son rallisine katkıda bulundu ve fiyatı 23.500 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştırdı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.