Bitcoin ve Altın Korelasyonu Yine Gündemde! Yüksek Korelasyon Ne Anlama Geliyor?

Altın, Bitcoin ve Gümüş fiyatlarının geçen ay oldukça korelasyonlu olduğunu söyleyebiliriz. Bu korelasyon özellikle son düşüşte kendini gösterdi.

Altın, gümüş ve Bitcoin fiyatı arasındaki korelasyon devam ediyor. Üç varlık, yönü ne olursa olsun çok benzer şekilde hareket ediyor. Son zamanlarda, üçü de bir düşüş yaşadı.

Bazı analistlere göre, korelasyon yüksek kaldığı sürece altının fiyatı Bitcoin’in davranışının bir göstergesi olarak kullanılabilir. Başka bir yönden bakacak olursak, performanslarındaki benzerlik, kripto para biriminin giderek yatırımcılar için bir değer satın alma deposu olarak görüldüğüne işaret ediyor.

Bitcoin, Altın ve Gümüş Fiyatları Yüksek Korelasyona Sahip

Yıl boyunca, Bitcoin birçok farklı varlık sınıfıyla yüksek oranda ilişkilendirildi. Mart ortası krizi sırasında, koronavirüsün yayılmasının neden olduğu fiyat düşüşünde, kripto para birimi borsa ile uyumlu hareket ediyordu. Ancak şimdi, en popüler iki değerli metalin fiyatı ile Bitcoin arasında kayda değer bir korelasyon var.

Bu, özellikle tüm bu varlıkların fiyatlarının düştüğü son beş günlük işlem grafiğinde belirgin. 7 Ağustos’tan bu yana altın değerinin yaklaşık %6,5’ini kaybetti, Bitcoin %5 civarında düştü, gümüş ise yaklaşık %11’lik daha sert bir düşüş gördü. Diğer bir deyişle, varlıklar çok benzer şekilde performans gösteriyor. Benzerlikler yaklaşık bir aydır devam ediyor ve Bitcoin 9.000 dolar seviyesinden yükselmeye başladığında da çok belirgindi. O sırada altın muazzam bir hızla yükseldi ve ilk kez 2.000 dolar seviyesini aştı.

Bundan birkaç önemli sonuç çıkarılabilir. Birincisi ve en önemlisi altın, kıt arz nedeniyle tarihsel olarak enflasyon koruması olarak görüldü. Bilindiği üzere; itibari para biriminin aksine, değeri hükümetler tarafından şişirilmez. Bu anlatı, Bitcoin için de güçleniyor, yani Bitcoin’in de sınırlı arzı benzer bir durumun yaşanabileceğini gösteriyor.

Yakın zamanda NASDAQ’da listelenen bir şirket, 250 milyon dolarlık BTC’yi enflasyondan korunma amacıyla satın aldı ve böylece dijital varlığın değer deposuna daha fazla önem verdi.

Aynı zamanda başka bir önemli nokta da gündeme geliyor; altının performansı gelecekteki Bitcoin hareketlerinin göstergesi olabilir. Şimdiye kadar durum böyle oldu, ancak pazar koşulları sürekli değiştiğini söylemeliyiz. Bu sebeple bu değişimi göz önünde bulundurmakta fayda var. Son olarak bugün Youtube üzerinden görüşlerini paylaşan Şant Manukyan’ın sözlerine yer vereceğiz. Kendisi Bitcoin ve altın korelasyonu ile ilgili şunları söyledi:

“Bitcoin hayal kırıklığı yarattı diyebilirim. Yine burada yüksek korelasyonlarla hareket ediyoruz. Altına gelen satışın Bitcoin’i de etkiliyor olması çok anlamlı değil. Daha doğrusu anlamlı değilden kastım şu: portföyünüzde hem altın hem Bitcoin tutmanın anlamı yok. Eğer ikisi beraber hareket edecekse ‘altını tutarım, geçerim’ şeklinde bakabiliriz.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.