Bitcoin ve Altın Korelasyonu Yine Gündemde! Yüksek Korelasyon Ne Anlama Geliyor?

0
377

Altın, Bitcoin ve Gümüş fiyatlarının geçen ay oldukça korelasyonlu olduğunu söyleyebiliriz. Bu korelasyon özellikle son düşüşte kendini gösterdi.

Altın, gümüş ve Bitcoin fiyatı arasındaki korelasyon devam ediyor. Üç varlık, yönü ne olursa olsun çok benzer şekilde hareket ediyor. Son zamanlarda, üçü de bir düşüş yaşadı.

Bazı analistlere göre, korelasyon yüksek kaldığı sürece altının fiyatı Bitcoin’in davranışının bir göstergesi olarak kullanılabilir. Başka bir yönden bakacak olursak, performanslarındaki benzerlik, kripto para biriminin giderek yatırımcılar için bir değer satın alma deposu olarak görüldüğüne işaret ediyor.

Bitcoin, Altın ve Gümüş Fiyatları Yüksek Korelasyona Sahip

Yıl boyunca, Bitcoin birçok farklı varlık sınıfıyla yüksek oranda ilişkilendirildi. Mart ortası krizi sırasında, koronavirüsün yayılmasının neden olduğu fiyat düşüşünde, kripto para birimi borsa ile uyumlu hareket ediyordu. Ancak şimdi, en popüler iki değerli metalin fiyatı ile Bitcoin arasında kayda değer bir korelasyon var.

Bu, özellikle tüm bu varlıkların fiyatlarının düştüğü son beş günlük işlem grafiğinde belirgin. 7 Ağustos’tan bu yana altın değerinin yaklaşık %6,5’ini kaybetti, Bitcoin %5 civarında düştü, gümüş ise yaklaşık %11’lik daha sert bir düşüş gördü. Diğer bir deyişle, varlıklar çok benzer şekilde performans gösteriyor. Benzerlikler yaklaşık bir aydır devam ediyor ve Bitcoin 9.000 dolar seviyesinden yükselmeye başladığında da çok belirgindi. O sırada altın muazzam bir hızla yükseldi ve ilk kez 2.000 dolar seviyesini aştı.

Bundan birkaç önemli sonuç çıkarılabilir. Birincisi ve en önemlisi altın, kıt arz nedeniyle tarihsel olarak enflasyon koruması olarak görüldü. Bilindiği üzere; itibari para biriminin aksine, değeri hükümetler tarafından şişirilmez. Bu anlatı, Bitcoin için de güçleniyor, yani Bitcoin’in de sınırlı arzı benzer bir durumun yaşanabileceğini gösteriyor.

Yakın zamanda NASDAQ’da listelenen bir şirket, 250 milyon dolarlık BTC’yi enflasyondan korunma amacıyla satın aldı ve böylece dijital varlığın değer deposuna daha fazla önem verdi.

Aynı zamanda başka bir önemli nokta da gündeme geliyor; altının performansı gelecekteki Bitcoin hareketlerinin göstergesi olabilir. Şimdiye kadar durum böyle oldu, ancak pazar koşulları sürekli değiştiğini söylemeliyiz. Bu sebeple bu değişimi göz önünde bulundurmakta fayda var. Son olarak bugün Youtube üzerinden görüşlerini paylaşan Şant Manukyan’ın sözlerine yer vereceğiz. Kendisi Bitcoin ve altın korelasyonu ile ilgili şunları söyledi:

“Bitcoin hayal kırıklığı yarattı diyebilirim. Yine burada yüksek korelasyonlarla hareket ediyoruz. Altına gelen satışın Bitcoin’i de etkiliyor olması çok anlamlı değil. Daha doğrusu anlamlı değilden kastım şu: portföyünüzde hem altın hem Bitcoin tutmanın anlamı yok. Eğer ikisi beraber hareket edecekse ‘altını tutarım, geçerim’ şeklinde bakabiliriz.”

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın