Mayıs 28, 2024

Bitcoin Uzmanından Alım-Satış Stratejisi: Ne Zaman Satacak?


Bitcoin (BTC) bu yılın başında yeni zirvelere ulaşmasıyla birlikte, yatırımcılar fiyatın ne kadar yükselebileceğini merak ediyor. Wolf (@IamCryptoWolf) takma adıyla bilinen bir trader, lider kripto para birimi için çıkış stratejisini açıkladı ve bu strateji, BTC’yi perakende yatırımcılara satmayı içeriyor.

Wolf, özellikle PlanB’nin BTC başına 500.000 dolar tahminine yönelik eleştirilerde bulunarak, bu tahminin influencer’lar tarafından yaygın şekilde tekrarlandığını belirtti. Wolf’a göre, Bitcoin fiyatı 130.000 doları aştığında perakende yatırımcılar “FOMO” (kaçırma korkusu) ile BTC satın almaya başlayacaklar. İşte tam da bu noktada Wolf, kâr elde etmek için BTC’lerini satacağını söylüyor ve perakende yatırımcıları çıkış likiditesi olarak kullanmayı planlıyor.

Wolf Bitcoin Strajisiyle Dikkat Çekti

Wolf, PlanB’nin “Stock to Flow modeli”ni “kırık bir model” olarak nitelendiriyor. Bu modelin, Bitcoin tarihindeki birçok döngüde yanlış yönlendirmelere neden olduğunu ve ulaşılması imkansız hedefler gösterdiğini ifade ediyor. Örneğin, PlanB 2021 yılında BTC’nin önce 200,000 dolar, ardından 100,000 dolar olacağını öngörmüştü, ancak bu tahminler gerçekleşmedi.

Wolf’un paylaşımı, yazının kaleme alındığı tarihte 460’tan fazla beğeni ve 33,000’den fazla görüntülenme almıştı, bu da piyasanın perakende yatırımcılar için ne anlama geldiğini gösteriyor. Bu durum, diğer Bitcoin balinalarının da benzer bir mantıkla bu trader’ın hedefini kendi çıkış stratejisi olarak benimseyip benimsemeyecekleri sorusunu gündeme getiriyor.

‘Daha Büyük Aptal’ teorisi, bir varlığın fiyatının, yeterli sayıda “aptal” alıcı olduğu sürece yükselebileceğini öne sürer. Bu alıcılar, varlığı daha yüksek bir fiyattan “daha büyük bir aptala” satabileceklerine inanır. Teori, Bitcoin trader’ının çıkış stratejisindeki dinamikleri mükemmel bir şekilde açıklar. Wolf, BTC’yi daha düşük fiyatlardan alarak, fiyat 130,000 doları aştığında kripto parayı perakende yatırımcılara satmayı planlıyor. Bu perakende yatırımcılar, 500,000 dolar BTC tahminine inanan “daha büyük aptallar” haline geliyor.

Ancak, bu oyunu oynayan spekülatörler de her zaman “daha büyük aptallar” olma riskini taşır. Erken Bitcoin trader’ları, kârlarını realize ederken çıkış likiditesini sağlarlar, ancak daha yüksek bir fiyattan satabileceklerine inanan spekülatörler risk altındadır. Teori, piyasa dinamiklerini anlamanın ve üçüncü taraf fiyat tahminlerini körü körüne takip etmenin risklerini vurgular. Sonuç olarak, ‘Daha Büyük Aptal’ teorisi, perakende yatırımcılara son elde kalan olmama konusunda bir uyarı niteliğindedir.

Kaynak : Finbold

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?