Ekim 28, 2022

Bitcoin Tarihsel Modeli Uygularsa Çılgın Yükseliş Kapıda!


Bitcoin fiyatındaki geçmiş veriler incelendiğinde ‘halving (yarılanma)’ öncesi dibe vurduğu görülebiliyor. Verilere göre yaklaşık 15 önce bir dip fiyat görüyor ve ardından toparlanma kaydediyor.

Analistlere göre Bitcoin halving’i yani Mart 2024’e kadar 63.000 dolara ulaşmasına yardımcı olma ihtimali taşıyor. Ortaya çıkan iyimser tahminler ise yatırımcıları heyecanlandırmaya devam ediyor.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere halving, her dört yılda genişleme hızının %50 azaltılması demektir.

10 milyar dolarlık varlığı yöneten Matrixport’un başkanı Markus Thielen 63.000 dolarlık bir tahmin paylaştı.

Bitcoin Fiyatı 63.000 Doları Hedefledi!

Thielen tahminini 2016 ve 2020’de yaşana halving performansına dayalı olarak paylaştı. Bitcoin 2016 ve 2020’de 15 ay önce yükselişi tetiklemek için uğraştı ve halving sonrası %39 değer kazandı.

Sonuç olarak tarihsel veriler gerçekten de bir karşılığa sahip durumdaysa Bitcoin gelecek aydan itibaren değişikler yaşayacaktır. Sonuç olarak fiyat Mart 2024’te 63.160 dolara yükselmek için hamleler yapacaktır.

Bitcoin fiyat tahmin

Nitekim geçmişteki performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir. Fed yetkilileri geçtiğimiz günlerde Aralık ayından itibaren daha yavaş bir parasal sıkılaştırma hızına işaret etti. Ayrıca Thielen’e göre, Çin’in kripto konusundaki duruşunu yumuşattığına dair işaretler var. Thielen’e göre Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımlar da benzeri bir değişimi tetikledi. Öte yandan Suudi Arabistan cephesinden gelen hamleler de bir boğa piyasasını tetikleme ihtimali taşıyor.

BTC Halving Ne Zaman?

Dördüncü yarılanmanın başlangıçta Mayıs 2024’te gerçekleşmesi planlanıyordu. Bununla birlikte, ayı piyasası sırasında madencilik bloklarına ayrılmış hash oranı veya hesaplama gücü ile, ödül yarılanmasının şimdi Mart 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor.

Bitcoin halving‘ten sonra, madencilere ödenen blok başına ödül 6.25 BTC’den 3.12 BTC’ye düşecek ve kripto para biriminin enflasyon oranını %1,1’e gerileyecek.

Kripto para biriminin her dört yılda bir arz genişlemesini yarıya indiren sabit para politikası, sürekli artan fiat para arzıyla çelişiyor. Bu, iş zekası şirketi MicroStrategy de dahil olmak üzere birçok kişiyi Bitcoin’i bir yedek varlık olarak benimsemeye motive etti.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?