Eylül 13, 2022

Bitcoin Sert Düştü – İşte Nedeni!

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, yaptığı açıklamada Tüketici Fiyat Endeksi raporunu paylaşarak enflasyonun %8.3’e düştüğünü ortaya koydu. Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin‘in (BTC) fiyatı, beklenenden daha kötü bir enflasyon raporuyla keskin bir şekilde düştü ve sadece birkaç dakika içinde değerinin %4.7’sini kaybetti.

Rapora göre, artan barınma, yiyecek ve tıbbi bakım maliyetleri, tüm kalemlerdeki artışa en büyük katkıyı yaptı. Bu arada benzin fiyatlarında düşüş yaşandı.

Koinfinans.com olarak daha önce bildirdiğimiz üzere, verilere göre ABD’de enflasyon geçen ayla birlikte bu ay da düşüş gösterdi. Haziran’da %9.1 ile 41 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon Temmuz’da %8.5’e gerilemesinin ardından ikinci ayda da düşüş yaşadı. Buna rağmen %8.3 rakamı, ekonomistlerin sakinleşme beklentilerini aştı.

Çekirdek tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık bazda %0.6 arttı ve bu beklenenin yaklaşık iki katı. Son enflasyon verileri, Bitcoin fiyatının nihayet Eylül ayında toparlanmaya başlamasını bekleyenler için işleri zora soktu.

Kripto para biriminin fiyat hareketi hala daha geniş makroekonomik faktörler tarafından yönlendiriliyor, bu yüzden Bitcoin, ABD hisse senedi vadeli işlemleriyle birlikte hızla düştü.

Yeni TÜFE verileri muhtemelen ABD Merkez Bankası’ndaki politika yapıcıları daha agresif bir para politikası benimsemeye sevk edecek. Yayınlanan veriler ışığında Fed’in 75 baz puanlık faiz artışı kesinleşti diyebiliriz.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : U Today
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?