Ocak 30, 2024

Bitcoin Satış Baskısından Kurtuluyor mu? GBTC Verileri Neye İşaret Ediyor?

Bitcoin geçtiğimiz hafta yaşadığı satış baskısının ardından toparlanmayı başararak 43.500 dolar seviyesine doğru hareket etti. Fiyattaki toparlanmanın temel nedenlerinden birisinin ABD’de gerçekleşmesi beklenen FOMC toplantısından gelecek iyimser karar olarak yorumlanıyor. Bir süredir büyük çıkışlar kaydeden GBTC sakinleşmeye başladı. Öte yandan BTC ETF’lerindeki hareketlilik stabil kalmaya devam ediyor.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) 29 Ocak Pazartesi günü üst üste 12. gün çıkışlarını kaydetti. Veriler, çıkışların 191,7 milyon dolara gerileyerek yavaşladığına dair sinyaller veriyor.

29 Ocak 2024 itibariyle Grayscale 496.573,8166 Bitcoin varlığına sahip. GBTC’nin Yönetim Altındaki Varlıkları (AUM) yaklaşık 21,431 milyar dolar civarında. Spot BTC ETF’sinin onaylanmasıyla, Grayscale kullanıcıları yaklaşık 5,508 milyar dolarlık120.500 BTC satarak baskıyı arttırmıştı.

Analistten İddialı Tahmin: Bu Altcoin %50'lik Yükselişe Hazır!

Bloomberg analisti James Seyffart, GBTC’nin bugün ikinci sıradaki $IBIT’i yaklaşık 110 milyon dolar geçerek 570 milyon dolara ulaşan işlemle likiditede liderliğini sürdürdüğünün altını çizdi.

GBTC çıkışlarındaki bu yavaşlama Bitcoin üzerindeki satış baskısının azaldığına işaret ediyor. GBTC’den en son çıkışlar, 26 Ocak’taki 255 milyon dolardan yaklaşık %25’lik bir düşüşe ve fonun 22 Ocak’taki 641 milyon dolarlık en yüksek günlük çıkışlarına kıyasla %70’lik önemli bir düşüşe işaret ediyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Fidelity’nin spot Bitcoin (BTC) ETF’si FBTC, 29 Ocak’ta 208 milyon dolarlık günlük girişle kayda değer bir başarı elde etti ve Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) piyasaya sürüldüğü günden bu yana ilk kez çıkışlarını geride bıraktı. Farside Investors ve BitMEX Research’ten alınan veriler, yatırımcı duyarlılığında bir değişim olduğunu gösteriyor.

Bitcoin Fiyatı Ne Yapacak?

Analist Michael van de Poppe, Bitcoin’in 38.500 dolara kadar bir düzeltmenin ardından 43.000 dolar civarında konsolide olduğunu öne sürüyor. Ancak fiyat yarılanmadan önce 50.000 dolara kadar bir ralli gerçekleştirebilir. Bu ralli benzer şekilde altcoin piyasasında da olumlu karşılık bulma potansiyeli taşıyor.

Kaynak : Coingape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?