Ekim 17, 2022

Bitcoin Satış Baskısı Azalıyor, BTC Patlaması Yolda mı?

Bitcoin (BTC) fiyatı, şu an 19.200 dolar civarında işlem görüyor ve hafta sonu boyunca sabit kaldı. Yatırımcılar, Bitcoin’in bir sonraki adımım hangi yönde olacağı konusunda oldukça farklı görüşlere sahip durumda. On-chain verilerden bazıları, BTC’nin “Bitcoin vadeli işlem piyasasına” göre bir fiyat artışı ihtimali olduğunu ortaya koydu.

CryptoQuant analisti Dan Lim, Bitcoin’in vadeli işlem piyasasında daha az satış baskısı olduğuna dikkat çekerek şu sözleri kaydetti:

“Spot borsadan türev borsaya gönderilen Bitcoin miktarı Ekim ayından bu yana keskin bir şekilde düşüş kaydetti. Haziran ayında yaşanan düşüşten bu yana, bu hacim artmaya devam etti, ancak Bitcoin Haziran ayında 17.600 dolarlık en düşük seviyesini korudu ancak şu an hacim hızla düşüyor ve güçlü satış baskısı ihtimalini her geçen gün azalıyor.”

Bitcoin vadeli işlemler

Bununla birlikte, aynı zamanda, vadeli işlem piyasasındaki Bitcoin vadeli işlem fonlama oranları, BTC fiyatı 22.000 dolardan 19.000 dolara düştüğü için negatif bir görünüm sundu. 2019-2021 dönemiyle karşılaştırıldığında, bu metrikler vadeli işlem piyasasında büyük bir talep ve faaliyet eksikliğine işaret eden çok düşük seviyelerde yer alıyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere CryptoQuant analisti Greatest_Trader, bu göstergenin genellikle “konsolidasyon ve aralık aşaması” dönemiyle sonuçlandığını açıklıyor.

“… aşırı negatif değerler, kısa süreli sıkışma olasılığını artırır ve kripto para biriminin fiyatının tersine dönmesine neden olabilir.”

BTC analizi

Bitcoin Vadeli İşlemleri ve Oynaklığı

Piyasa uzmanları Bitcoin’in hangi yönde hareket edeceğini ilişkin tahminlerini paylaşmaya devam ederken, bazı trader’lar ileride daha fazla oynaklık olmasını bekliyor. Popüler kripto tüccarı Michael Van de Poppe konuya ilişkin şu sözleri kaydetti:

“Dört aylık konsolidasyonun ardından büyük oynaklığın piyasalara geri dönmesi an meselesi. Çoğunluk hala piyasalarda yokuş aşağı gitmeye devam edeceğimizi varsayıyor, ancak yukarı yönlü ivme ihtimalinin arttığını düşünüyorum.”

Ancak, küresel makro koşullar daha kötü bir görünüm arttıkça, karşıt yorumlar paylaşan trader’lar da ortaya çıktı. DataDash’in kurucusu Nicholas Merten, ilgili bir makro görünümü paylaştı:

“14 yılda ilk kez Nasdaq Bileşik 200 haftalık hareketli ortalamanın altında haftalık kapanış yaptı Bu, 2000 ve 2008 yıllarında önceki iki %50-80 ayı piyasası için çok önemli bir andı #Bitcoin hiç böyle bir şey yaşamadı, bu yüzden çok daha fazla acı gelmesini bekleyin.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?