Mart 4, 2024

Bitcoin Ordinals Hacmi Rekor Kırarken O NFT Dikkatleri Üzerine Çekti!


Bitcoin, geçtiğimiz hafta sonunda hızla artan işlem hacimleriyle yeniden dikkatleri üzerine çekti. Öte yandan, BTC tabanlı NFT’lere olan talep de son zamanda hızla yükseldi.

Bitcoin Ordinals ticaret piyasasının işlem hacmi, 3 Mart’ta 51,14 milyon doları buldu. Bu rakam, geçtiğimiz yılın 18 Aralık tarihinden bu yana kaydedilen en yüksek işlem hacmi oldu. Özellikle, önde gelen bir ticaret platformu olan Magic Eden, bu hacmin önemli bir bölümünü oluşturan 39,29 milyon dolarlık işlem hacmiyle öne çıktı.

İşlem hacmindeki bu artışa, Bitcoin Ordinals platformundaki işlem yapan kullanıcı sayısındaki artış da eşlik etti. Dune Analytics’in verilerine göre, bu ölçümler geçtiğimiz yılın Aralık ayından itibaren artarak kripto para piyasasında yeniden canlanma ve ilgi artışını gösteriyor.

Ocak 2023’te tanıtılan Bitcoin Ordinals, kullanıcılara NFT benzeri varlıklar oluşturma imkanı sunuyor. Kullanıcılar, resim gibi dosyaları, Bitcoin’in en küçük birimini temsil eden satoshilere (sats) yerleştirebiliyor.

Bitcoin NFT NodeMonkes 56.500 Dolara Ulaştı

Son 24 saat içinde Bitcoin NFT NodeMonkes’in fiyatında önemli bir artış yaşandı ve değeri %25’in üzerinde bir artışla 56.500 dolara eşdeğer 0,89 BTC’ye yükseldi. Bu artış, NodeMonkes’in piyasa değerini 565 milyon dolara taşıyarak Pudgy Penguins ve MAYC gibi önde gelen NFT projelerini geride bıraktı.

Fiyattaki bu artış, Bitcoin NFT NodeMonkes’un NFT’ler arasında piyasa değeri açısından üçüncü sıraya yükselmesine neden oldu, yalnızca CryptoPunks ve BAYC’yi geride bıraktı. Bu başarı, gelişen dijital varlık piyasasından faydalanmaya çalışan yatırımcılar ve koleksiyoncular arasında NodeMonkes’a yönelik artan popülerliği ve talebi vurguluyor.

NodeMonkes, Aralık ayında piyasaya sürülen 10.000 farklı pikselli profil resmi (PFP) tarzı Ordinals serisinden oluşuyor ve Bitcoin’de 10.000 adetlik ilk koleksiyon olma özelliğini taşıyor. Daha önce 10.000 birimlik diğer koleksiyonlar piyasaya sürülmüş olsa da, NodeMonkes ekibi koleksiyonlarını Ordinals’ın piyasaya sürülmesinden sadece bir ay sonra, Şubat 2023’te blok zincirine kazımıştır.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?