Ocak 26, 2024

Bitcoin Opsiyon Verileri Geldi: İşte Piyasanın Gidişatını Etkileyecek O Detaylar!

Bugün, Ocak ayının başında gerçekleşen spot Bitcoin ETF’sinin onaylanmasının ardından ilk aylık Bitcoin opsiyonlarının vadesi dolacak. Onayın ardından Bitcoin fiyatı beklenen yükselişin aksine büyük ölçüde dalgalı bir performans gösterdi. Bu bağlamda güçlü satış baskısıyla karşı karşıya kaldı ve  40.000 dolarlık direncin altına düştü. Haber yazıldığı sırada Bitcoin, 782 milyar dolarlık piyasa değeriyle 39.925 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin Opsiyonlarının Vade Sonu Önemli Hacimler Gördü

Greeks.Live, opsiyon verileri konusunda uzmanlaşmış bir platformdur. Bu bağlamda 26 Ocak opsiyon verilerine ilişkin bilgiler sunarak Bitcoin (BTC) için kayda değer rakamlar açıkladı.

Yaklaşık 94.000 Bitcoin opsiyonunun süresi dolacak ve 0,51 Put Call Oranı, 41.000 dolar Maxpain noktası ve 3,75 milyar dolar nominal değere sahiptir. ETH’de ise 932.000 opsiyonun vadesi yaklaşmakta olup, 0,31’lik bir Put Call Oranı, 2.300 dolarlık bir Maxpain noktası ve toplam 2,07 milyar dolarlık bir nominal değer sergilemektedir.

bitcoin fiyat grafiği

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere kripto piyasası Bitcoin ETF’lerinin piyasa sürülmesinin ardından beklenen yükselişin aksine düşüş eğilimine girdi.

Devam eden volatilite düşüşü, büyük vadeli Zımni Volatilitelerin (IV’ler) azalması ve bazı kısa vadeli IV’lerin %40 eşiğinin altına düşmesiyle belirginleşti.

Alım Satım Oranı (PCR) keskin bir düşüş göstererek, öncelikle daha fazla yatırımcının alım satım çağrıları satması ve daha azının aktif çağrılara katılması ile karakterize edilen düşüş aktivitesinin azaldığını göstermektedir.

Bugün opsiyonların %30’undan fazlasının vadesi yaklaşırken, bu dönemde serbest bırakılan marjın bir kez daha IV’ü etkileyebileceği ve Bitcoin’in opsiyon vade yapısının geri dönüşüne katkıda bulunabileceği beklentisi var.

BTC fiyatı son gelişmelerle birlikte aşağı doğru bir yol izlemeye başladı. Analistler Bitcoin’in bir sonraki boğa koşusuna devam etmeden önce 35.000 dolar ve altına ineceği görüşünde. Şu anda topluluk Bitcoin yarılanması merakla bekliyor ve bu gelişmenin beklenen ralliyi tetikleyeceğini düşünüyor. Buna ek olarak analistler de bundan sonra yeni bir boğa koşusunun başlayacağını tahmin ediyor.

Öte yandan, bazı piyasa analistleri dikkatli olunması gerektiğini de belirtti. Bloomberg kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, 2024 yılında Bitcoin’in riske göre ayarlanmış bazda borsadan daha düşük performans göstereceğini, altının ise daha iyi performans gösterebileceğini öngörüyor.

Analiste göre makroekonomik faktörler kripto para biriminin 2024 yılında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasını engelleyebilir. McGlone, Bitcoin gibi riskli varlıkları destekleyen ABD Merkez Bankası’nın olası bir faiz indirimine ilişkin piyasa beklentilerinin yersiz olabileceğini vurguluyor.

Kaynak : CoinGape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?