Mart 4, 2024

Bitcoin Yatırımları Alev Alev: Petrol Zengini O Ülke Kasasına BTC Eklemiş Olabilir!

Skybridge Capital’ın kurucusu Anthony Scaramucci, geçtiğimiz günlerde attığı bir tweette, Katar’ın muhtemelen rezervlerine Bitcoin (BTC) eklemiş olabileceğini ve böylece Orta Doğu’daki ilk ülke olabileceğini belirtti. BTC fiyatı, güçlü satın alma aktivitelerinin de etkisiyle 3 Mart Pazar günü tekrar 64.000 doları aştı.

Katar’ın Bitcoin yatırımlarına ilgi gösterdiğine dair haberler ilk olarak Eylül 2023’te Katar Emiri Tamim Bin Hamad’ın BTC’nin kabul edilmesi ve diğer yatırım fırsatları hakkında El Salvador ile görüşmeler yapmak üzere ziyaret ettiğinde ortaya çıktı. Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere  şimdiye kadar Katar’ın BTC yatırımlarıyla ilgili resmi bir doğrulama yapılmadı.

Ayrıca, Bitcoin maksimalisti Max Keiser, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin yakın çalışma arkadaşı olduğu için BTC’Ye olan ilgisini uzun süredir sürdürmekte. Katar Emiri’nin özel jeti Qatar Executive Gulfstream G650ER, Bitcoin Atlantis konferansı sırasında Madeira’da görüldüğü için haberler hızla yayıldı. Bu olay, MicroStrategy direktörü Michael Saylor’ın tarihi bir konuşma yaptığı konferanstan kısa bir süre sonra gerçekleşti.

Ancak, herkesin merak ettiği soru tam olarak şu. Suudi Arabistan ve Katar gibi zengin Orta Doğu ülkeleri petrol paralarını Bitcoin biriktirmeye başladığında fiyat buna ne tepki verecek? Varlık sınıfına büyük miktarda para akıtılmasıyla birlikte, fiyatta büyük bir artış görülme ihtimali var.

Kurumlar Bitcoin Yatrımını Hızlandırıyor

Son iki ayda, yeni piyasaya sürülen Bitcoin ETF‘lerine büyük miktarda kurumsal para girişi dikkat çekti.

BlackRock Inc. iShares Bitcoin Trust (IBIT) ve Fidelity Investments’ın Wise Origin Bitcoin Fonu (FBTC), toplam girişlerin %79’unu topladı, bu da “Yeni Doğan Dokuz” fon arasında lider konumda olduklarını gösteriyor. Diğer yandan, kalan yedi fon, ücretlerini önde gelen iki fonun altına indirmeyi tercih etti.

Valkyrie Investments, SEC onayından sonra ücretini neredeyse yarı yarıya indirerek %0,49’dan %0,25’e düşürdü. Benzer şekilde, Franklin Templeton da yönetim ücretini %0,19’a çekerek 10 baz puanlık bir azalma yaşadı. Özellikle, Bitwise, ücret yapısını değiştirmeyen tek fon olma özelliğini sürdürdü.

Geçtiğimiz hafta 28 Şubat’ta IBIT fonu, kuruluşundan bu yana en yüksek tek günlük akış olan 612 milyon dolarlık yeni yatırım aldı. Ayrıca, geçtiğimiz ay boyunca sürekli olarak yeni akışların çoğunu çekti. Dünyanın en büyük fon yöneticisinin dağıtım ağı ile, yatırımcılar potansiyel olarak birçok rakipten daha iyi likiditeye erişebilirler.

Kaynak : Coingape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?