Bitcoin Neden Düşüyor? Biden Etkisi Mi?

Bitcoin düşmeye devam ediyor ve bu süreçte altcoinleri de aşağı çekiyor. Son birkaç gündür düşüş eğiliminin devam etmesinin ana nedeninin, Biden yönetiminin sermaye kazançları vergisi artışları hakkındaki spekülasyonları olabileceği düşünülüyor. Bloomberg Perşembe günü bir makalede, ABD vergi kanununda önerilen değişiklikler hakkında bazı bilgiler verdi ve Biden’in vergiyi mevcut %20’den %39,6’ya yükseltmeyi düşündüğünü bildirdi. Kripto para birimi yatırımcıları, Biden kararında devam ederse daha yüksek vergilerle karşı karşıya kalacaklar.

1 milyon dolardan fazla kazananlar için sermaye kazancı vergisinin %39,6’ya ,yani iki katına çıkması, kripto para birimine yatırım yapan nüfusun üzerinde azaltıcı bir etkiye sahip olması beklenebilir.

Kripto para biriminin meşru bir varlık sınıfı olarak yaygın kabulü hem perakende hem de kurumsal yatırımcılar arasında arttığı için, makale bunun “geçici” bir düşüş olduğuna da işaret ediyor.

Büyük fiyat düşüşünün bir başka cevabını ise, bugünün 1.55 milyar dolarlık opsiyon vadesinde bulabiliriz. Geçen ayın opsiyon vadesi dolduğunda bazı yatırımcıların 80.000 dolarlık bir Bitcoin üzerine bahis oynadığını düşündüğünüzde, bu yatırımcıların bugün zarar göreceği tahmin edilebilir.

Bununla birlikte, Bitcoin fiyatındaki düşüşün belki de temel nedeni; çok hızlı ve çok fazla yükselmiş olmasıdır. Bazı makro göstergeler boğa piyasasının zirveye yaklaştığını gösteriyordu, hatta bazıları birkaç hafta içinde zirveye ulaşılabileceğini… Yani Piyasanın büyük bir düzeltme yaşaması oldukça mantıklı. 2017’in önceki boğa piyasası, 40% civarında birkaç düzeltme kaydetmiş, ancak bunların her biri birkaç haftalık bir süre içinde yeniden satın alınmıştı.

Son 10 günde gerçekleşen mevcut düzeltme hareketi, şu ana kadar yaklaşık %26’ya ulaştı. Geçen ay yaşanan düzeltme hareketi ise %26,5’e ulaşmıştı ve ondan önceki, ocak ayında, %31,5’e kadar düşmüştü.

Piyasa belli bir paniğin sınırındaymış gibi görünse de, Bitcoin’in bir miktar durulacağı bir noktaya geldiği savunulabilir. Sonuçta Bitcoin’in temelleri güçlü, ağ etkisi güçlü ve günün sonunda geleneksel parasal sistemin dışında. Uzun vadede yatırımcılar paralarını nerede kullanmak istediklerine kendileri karar verecekler.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.