Haziran 11, 2019

Bitcoin Nasıl Vergilendirilir?


Bitcoin nasıl vergilendirilir?

Yatırımcıların kafasını karıştıran en yaygın sorulardan biri de bitcoin gibi kripto yatırımlarının vergilendirilmesi. Belki de insanların bu varlık sınıfı için kullandıkları farklı isimlerden dolayı çok fazla kafa karışıklığı vardır. Şunlar gibi;

Bitcoin bir kripto para birimi ise… para birimiyle mi vergilendiriliyor ?
Bitcoin “dijital altın” ise… altın gibi mi vergilendiriliyor?
Bitcoin bir emtia ise… petrol gibi mi vergilendiriliyor?
Aslında bu kadar karmaşık değil.

İyi haber şu ki, bitcoin ve diğer kripto varlıkların uzun vadeli yatırımcılar için mümkün olan en iyi vergi muamelesine sahiptir. IRS’in kripto vergilendirmesi konusundaki resmi rehberine göre, kripto “hisse senedi” olarak vergilendirilir. Bitcoin satın alır ve bir yıldan fazla tutarsanız, satarken uzun vadeli sermaye kazancı ödersiniz. Dünya da durum bu şekilde.

Peki ülkemiz de durum ne ?

Türk hukuk sistemi Bitcoin ve benzeri kripto paralar konusunda bir düzenleme içermiyor. Bununla beraber mahkemelerce de bu yönde verilmiş şu ana kadar herhangi bir karar yok. BDDK’nın basın açıklaması ve birkaç bakanlanın söyledikleri dışında da kamu tarafından yapılmış resmi bir düzenleme mevcut değil. Bu şu an için oldukça normal bir durum. Çünkü; ülkemizde ve dünyada Bitcoin yeni yeni popülerliğini kazanıyor. Şu an için henüz Türkçe karşılığı bile bulunmuyor. 3 isim üzerinde duruluyor; emtia, menkul kıymet ve para. Uzmanlar tarafından emtia şu an için en iyi seçenek olarak değerlendiriliyor. Bitcoin’inin vergilendirilebilmesi için önce isimlendirilmesi gerekir.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?