Ekim 18, 2022

Bitcoin Metriği 2010 Seviyesine Geriledi: Panik Yapılmalı mı?

Bitcoin fiyatı yaklaşık on gündür 19.000 dolar civarında işlem görmeye devam ediyor. BTC son birkaç gündür ‘yeşil bölgede’ işlem görüyor olsa da bu yükseliş oldukça kısıtlı olduğu için önemli bariyerleri aşmayı başaramadı. İstatistiklere göre günlük %0,47 ve haftalık %0,80 oranında kısıtlı bir düşüş yaşandıktan sonra, şu an 19.400 dolar civarında işlem görüyor.

Makro Bitcoin Trendleri Dikkat Çekti

Bitcoin on-chain verileri son zamanlarda tabiri caizse yok oldu. Örneğin, bir coinin bir işleme dahil olmadan önce kaç gün hodl edildiğinin göstergesi olan ‘coin days destroyed’ verisi yakından ele alınabilir. Son birkaç hafta boyunca sürekli olarak düşüşten sonra, bu metrik, birkaç yılın en düşük seviyesine ulaştı. Aşağıda gösterildiği gibi, CDD şu anda en son 2010’da gözlemlenen seviyelere düşmüş durumda.

Bu metrik, kullanım ömrü ve coin hacmi gibi faktörleri göz önünde bulundurarak uzun vadeli HODLer’ların harcama davranışlarını ölçmeye yardımcı oluyor. Genellikle, düşük gösterge değerleri, eski coin’ler hareketsiz kaldığında ortaya çıkar. Sürdürülebilir düşük trendler genellikle pek olumlu kabul edilmez, çünkü katılımcıların varlığı HODL’u temsil eder.

Bitcoin on-chain veri

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere aynı şekilde, son 6 ayda taşınan arz da tüm zamanların en düşük seviyesine oldukça yakın seyrediyor. Glassnode’dan gelen veriler, aynı şeyin şu anda dolaşımdaki arzın (ortalama 3.485 milyon BTC) %18.12’sinde olduğunu ortaya koydu. Aşağıda gösterildiği gibi, hareketli arzın hacimleri, uzun süreli ayı piyasaları dönemlerinde tipik olarak bu seviyelere yaklaşmış ve düşük seviyelerde kalmıştır. Bundan hemen sonra, çoğu durumda, kurtarma başlatmaları gerçekleşti.

Bitcoin fiyat haraketleri

Şu anda uzun vadeli HODL’ar harcama yapmıyor ve bu iyiye işaret. Bunun yanı sıra, hisse senedi piyasası haftaya yeşil ile başladığı için şu anda Bitcoin için işler “fiyat arayışı modunda” kalmaya devam ediyor. Santiment‘e göre, böyle bir ortamda balina birikimi ileriye doğru “belirgin olmalıdır”. Bununla birlikte, kısa vadeli satıcılar, “düşüş eğiliminde” olmaya devam ettikleri ve “kıyamet ve kasvet”i teşvik ettikleri için Bitcoin’in yükseliş trendinin yolunu engelleyebilir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Watcher.guru
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?