Ocak 16, 2023

Bitcoin Madencilik Zorluğu Artıyor, Peki Bu Ne Demek?


2023 yılına oldukça iyi başlayan Bitcoin, fiyatta kazançlar elde etse de madenciler için gidişat pek iyi değil. BTC.com’un verilerine göre madenciliği zorluğu 37.95T ile yeni bir zirveye ulaştı.

Bitcoin madenciliği

Bitcoin madencilik zorluğu, madencilerin her blok için doğru hash’i bulma zorluğunu ifade etmektedir. Dolayısıyla, bu değerdeki artış, işlemlerin doğrulanmasında ve zincire yeni bloklar eklenmesinde artan zorluklara işaret eder.

Bitcoin Madenciliği Zorlaşıyor

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere Blockchain veri sağlayıcıları tarafından paylaşılan verilere göre Bitcoin %10,26’lık artışla yeni bir zirve kaydetti. Öte yandan madencilik ayarlaması 772.128 blok yüksekliğinde ve saniyede 271,33 ExaHash (EH/s) hashrate hızında gerçekleşti.

Hashrate, yeni bloklar çıkarmak için gereken bilgi işlem gücü miktarıdır. Hash hızı da arttığından, Bitcoin madencilerinin ağa kötü niyetli bir eylemin karışmamasını sağlamak için gösterdikleri çabaların arttığının bir habercisi.

Madenciliği zorlaşmasıyla birlikte “çıkarma” oranları da etkilendi. Glassnode’a göre, Puell indikatörü haber hazırlanırken 0,692’ye yükselmişti. Bu metrik, madenci karlılığı başına günlük madeni para ihracının 365 günlük hareketli ortalamaya oranını tanımlamaktadır.

Ancak mevcut değer, Puell indikatörünün son dönemdeki trendine kıyasla nispeten yüksek olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, madencilerin kasalarını tasfiye etme olasılığı bulunuyordu ve dolayısıyla satış baskısı harekete geçebilirdi. Bu durum, madencilerin rezervlerine yeni BTC ekledikleri birkaç hafta önceki pozisyonlarıyla karşıtlık oluşturuyor.

glassnode bitcoin indektörü

CryptoQuant analisti Kripto Mevsimi, son artıştan önce madencilik zorluğunun neredeyse %10 oranında azaldığını açıkladı. Analist daha da ileri giderek, madencilerin artan zorluğu tahmin etmiş olabileceğini ve Madenci Pozisyon Endeksi (MPI) nedeniyle kendilerini hazırladıklarını belirtti.

Haber hazırlanırken MPI da oldukça yüksek bir değer gösteriyordu. MPI’ın yükselmesi, normalden daha fazla satış olma ihtimalini gösteriyor. Madencilerin rezervleri ise 1,842 milyona geriledi. Bu da fiyatta bir düşüş olabileceği anlamına geliyor.

Bitcoin fiyat grafiği

Bu durum yatırımcıları üzüyor olsa da Kripto Mevsimi bu olasılıkla mücadele edildiğinin altını çizdi.

“Eğer yeterli talep olursa, bu büyük bir sorun olmayacaktır. Ancak, tüm kısa likidasyonları düşündüğümüzde ve şu anda herkes uzun bahisler alıyor. Belki de bu o kadar kolay olmayacak.”

Kaynak : AMB Crypto

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?