Temmuz 10, 2024

Bitcoin Madenciliği Karlı mı? BTC Madenciliğinde Son Durum

CryptoQuant'ın kurucusu ve CEO'su Ki Young Ju, Bitcoin madencilerinin pes etme sürecinin hala tamamlanmadığını iddia ediyor.


Son güncellenme : 10.07.2024 - 11:30

Kripto para analitik firması CryptoQuant’ın kurucusu ve CEO’su Ki Young Ju, Bitcoin madencilerinin pes etme sürecinin hala tamamlanmadığını iddia ediyor.

Geçmiş verilere dikkat çeken Ju, bu tür pes etme evrelerinin genellikle günlük ortalama çıkarılan değerin yıllık ortalamanın %40’ına düştüğünde sona erdiğini söyledi. Ancak şu anda bu oran %72 seviyesinde.

“Madenci kapitülasyonu” terimi, kripto para madencilerinin kârlılığın düşmesi nedeniyle ayakta kalma mücadelesi verdiği bir dönemi ifade etmektedir. Düşen fiyatlar ve ücretler nedeniyle madenciler Bitcoin rezervlerini likide etmek zorunda kalmakta. Mt. Gox’un geri ödemelere başlaması ve Alman hükümetinin satış baskısı büyük ilgi görse de, madencilerin durumu da önemli düşüş faktörlerinden biridir.

Blockchain.com verilerine göre hashrate, 657 EH/s seviyesindeki zirvesinden 552 EH/s seviyesine geriledi. Bu, birçok madencinin ekipmanlarını satarak faaliyetlerini sonlandırma sürecinde olduğunu gösteriyor.

Bitcoin Hashrate Tarihin En Düşük Seviyelerine Gerileyebilir

Geçtiğimiz hafta, CryptoQuant önemli hashrate düşüşlerinin tarihi olarak dip koşullarının sinyallerini verdiğini belirtti. Ju, önümüzdeki birkaç ay boyunca fiyat hareketinin sıkıcı olacağını düşünse de, piyasa katılımcılarına uzun vadede iyimser kalmalarını ve aşırı risklerden kaçınmalarını tavsiye ediyor.

CryptoQuant tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin şu anda 59,064 dolardan işlem görüyor.

Bu ayın başında, Ju “sıkıcı” bir Bitcoin’in aslında bir alım fırsatı olduğunu belirtmişti.

Geçen hafta, en büyük kripto para birimi 54,000 dolar seviyesinin altına düştü. Ancak, Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) kaydedilen güçlü girişler sayesinde boğalar bir miktar toparlanma sağladı. 9 Temmuz’da bu ürünler 216.4 milyon dolar net giriş kaydetti.

Kaynak : U.Today

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?