Bitcoin Madenciliği Çevreye Zarar Veriyor Mu?

Ortaya çıktığı andan beri her yıl popülerliğini artıran Bitcoin’in herkes tarafından desteklendiği söylenemez. Bitcoin‘in en çok eleştiriye maruz kaldığı alanlardan biri de çevreye verdiği zarar. Bitcoin oluşturduğu karbon ayak izi nedeniyle tartışmalara konu olmuştur ama son araştırmalar durumun tam da o şekilde olmadığını gösterdi.

Bilim ve teknoloji dergisi The New Scientis, geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda Bitcoin’in enerji tüketiminin yıllık 63 megaton karbondioksit kadar yüksek olabileceği iddialarını eleştirildi.

Bitcoin madenciliğinin çok büyük bir kısmının Çin tabanlı olduğunu bildiren araştırmacılar, ortalama karbon salınımının ise yıllık 17,29 megaton olduğunu belirtti. Araştırmada yer alan bilgiler incelendiğinde Bitcoin madenciliğinin yüzde 12,3’ünün yapıldığı İç Mongolya bölgesinin, toplam karbon emisyonunun yüzde 25’ini oluşturduğu anlaşılıyor. Sichuan bölgesinde ise genellikle hidrogüç kullanıldığı için bu durum dengeleniyor. Araştırma da görevli olan, Danimarka Aalborg Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Susanne Köhler konuya objektif yaklaşılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Bir yanda yalnızca Bitcoin yüzünden Paris Anlaşması’na uymadığımızı söyleyenler var. Diğer yanda ise, Bitcoin madenciliğinin çoğunlukla yeşil enerji ile yapıldığını ve bu denli bir etki oluşturmadığını iddia eden topluluk üyeleri var.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.