Temmuz 2, 2024

Bitcoin Madencilerinin Zorunlu Satışları Devam Edebilir


Kaiko Research’ın son raporuna göre, Bitcoin madencilerinin ödül miktarının azalması ve ağ ücretlerinin düşmesi nedeniyle zorunlu satış yapmaları önümüzdeki dönemde devam edebilir. Yarılanma etkinliğinden sonraki iki ayda, madenciler operasyonel giderlerini karşılamak için varlıklarını satmaya başladılar.

Bitcoin Ağ Ücretleri %90 Oranında Azaldı

Kaiko raporuna göre, Bitcoin ağ ücretleri son altı ayda %90 oranında düştü. Ocak 2024’te ortalama 45 dolar olan ağ ücreti, şu anda 3 ila 5 dolar arasında değişiyor.  yarılanma etkinliğinden hemen sonra, Bitcoin blokzincirinde yoğun NFT minting faaliyetleri nedeniyle ağ ücretleri kısa bir süreliğine 150 dolara kadar çıkmıştı. Ancak bu kısa vadeli rahatlama sonrası ağ ücretleri önemli ölçüde düştü.

Madencilerin Zor Durumu Devam Ediyor

Bitcoin madencileri, blok ödüllerinin yarılanma öncesi 6.25 BTC’den yarılanma sonrası 3.125 BTC’ye düşmesi nedeniyle giderek artan bir baskı altında. Diğer yandan, madencilik maliyetleri artarken, gerekli hesaplama gücüne olan talep de yükseldi.

Aynı zamanda, Bitcoin fiyatının durağan seyretmesi ve yatay konsolidasyon göstermesi madencilerin sıkıntılarını daha da artırdı. Perakende ve kurumsal yatırımcılar arasında Bitcoin’e olan talep azaldı ve spot Bitcoin ETF’lerine olan girişler, yılın ilk çeyreğine kıyasla önemli ölçüde düştü. BTC fiyatının diğer etkenlerden çok az destek alması nedeniyle, Bitcoin madencilerinin daha fazla varlık satmaktan başka seçeneği kalmadı.

Bitcoin Madencilerinin Çözüm Arayışları

Kaiko raporunda, en büyük Bitcoin madencilerinden biri olan Marathon Digital’in, Mayıs ayında 390 BTC satmak zorunda kaldığı ve operasyonlarını stabilize etmek için ek satışlar planladığı belirtildi. Diğer madencilerin de benzer adımlar atması durumunda BTC fiyatı daha da düşebilir. Şu anda, Bitcoin’in aşağı yöndeki en yakın desteği 60.000 dolar seviyesinde. Bu seviyenin kaybedilmesi, BTC fiyatının sırasıyla 57.000 ve 54.000 dolara düşmesine neden olabilir.

Bitcoin madenciliğinin karlılığı azalırken, Marathon Digital gibi oyuncular diğer PoW kripto para birimlerini, örneğin Kaspa (KAS), madenciliğine yöneldi.

Kaiko, finansal baskıların madenciler arasında birleşmelere yol açacağını ve operasyonları düzenlemek ve karlılığı artırmak amacıyla bu trendin devam edeceğini öngörüyor. Bu birleşme trendinin bir örneği olarak, Riot Blockchain’in Bitfarms Ltd.’yi düşmanca devralma girişimi gösterilebilir. Benzer şekilde, CleanSpark Inc., Griid Infrastructure Inc.’i 155 milyon dolar değerinde hisse senedi karşılığında satın aldığını duyurdu.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?