Ocak 18, 2024

Bitcoin Madencilerinden Şok Eden Hamle: 10 Binden Fazla BTC Sattılar, İşte Nedeni!


CryptoQuant’ın verilerine göre, Bitcoin Madenci Net Akışı 17 Ocak’ta yılın en düşük seviyesine gerileyerek madenci rezervlerinde önemli bir düşüşe işaret etti.

On-chain veri sağlayıcısına göre, 436 milyon dolar değerinde 10 binden fazla BTC, ileriye dönük satışlar için borsalara gönderildi.

Bitcoin fiyat grafiği

BTC’nin Madenci Net Akışı bu şekilde düştüğünde, incelenen dönem içinde bağlı madencilerin cüzdanlarında tutulan madeni paraların miktarını ölçen madenci rezervlerinde buna karşılık gelen bir düşüşle sonuçlanır.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere 17 Ocak’ta BTC’nin madenci rezervi %1 oranında düşerek yıl başından bu yana en düşük seviyesine geriledi. CryptoQuant’tan alınan verilere göre, o gün mevcut tüm madenci cüzdanlarında 1,82 milyon BTC tutuldu.

Bitcoin fiyat grafiği analizi

Yakın tarihli bir raporda CryptoQuant analisti Woo Minkyu, BTC’nin Madenci Net Akışı ve rezervlerindeki düşüşün etkisini yorumladı.

Bu eğilim madencilerin uzun vadeli operasyonel fonları güvence altına alma stratejilerine işaret ediyor olabilir. Madencilik ve operasyonel maliyetleri dengelemek için piyasada Bitcoin satmak, ticari faaliyetlerinin tipik bir parçasıdır. Özetle, madenciler tarafından yapılan bu tür önemli satışlar piyasayı çeşitli şekillerde etkileyebilir ve potansiyel olarak Bitcoin için kısa vadeli fiyat dalgalanmalarına yol açabilir.

Son Bir Fafta içinde Bitcoin

CoinMarketCap verilerine göre, BTC haber yazıldığı sırada 42.695 dolardan işlem görerek geçen hafta %8’lik bir fiyat düşüşü kaydetti.

BTC’nin Hareketli ortalama yakınsama/ıraksama (MACD) ölçümlerine göre, BTC’nin MACD çizgisi o gün trend çizgisinin altına geçti ve o zamandan beri yalnızca kırmızı histogram çubukları yayınladı.

Bir varlığın MACD çizgisinin trend çizgisiyle aşağı yönlü kesişmesi, piyasanın yukarı yönlü momentumunun azaldığını göstermektedir. Ayrıca bir düşüş eğiliminin gelişmekte olabileceğini de göstermektedir. Varlığı biriktirenler, piyasa dinamiklerinde düşüşe işaret ettiği için bunu bir uyarı işareti olarak göreceklerdir. Duyarlılıktaki düşüş eğilimini teyit edercesine, BTC’nin 16,90’daki pozitif yönlü endeksi (yeşil), 21,26 değerini veren negatif yönlü endeksinin (kırmızı) altına sabitlendi.

Benzer şekilde, kırmızı çizgi 12 Ocak’ta yeşil çizginin üzerinden geçerek yukarıdaki pozisyona daha fazla güven kazandırdı. Bir token bu tür bir kesişme yaşadığında, ayıların gücünün boğaların gücünü aştığını ve bir fiyat düşüşünün bekleneceğini ifade eder.

Kaynak : AMB CRYPTO

Yazar Adle Dursun hakkında :

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji mezunuyum, aktif olarak kripto para ve blockchain üzerine araştırmalar yapmakta ve içerikler hazırlamaktayım.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?