Mayıs 15, 2024

Bitcoin Madencilerinden Korkutan Hamle Geldi: Çöküş Başladı mı?


Son güncellenme : 15.05.2024 - 17:07

Bitcoin fiyatı geçtiğimiz gün %2,3’lük bir düşüş yaşamasına rağmen 60.000 doların üzerinde kalmayı başardı ve potansiyelini korumaya devam ediyor.

Bitcoin madencileri, en son gerçekleşen halving’in (yarılanma) ardından potansiyel düşmesiyle çok daha stresli bir dönem geçiriyor. Kaiko’dan alınan verilere göre, madenciler artan maliyetleri karşılamak için ellerindeki BTC’leri satmak zorunda dahi kalabilir.

Bitcoin Madencileri için Zor Zamanlar Devam Ediyor

Gerçekleşen son yarılanma, madencilik ödüllerini 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşürdü. Bu gelir düşüşü, halving sonrası artan ancak sonrasında toparlanamayan işlem ücretlerinin düşmesiyle etkisini daha da arttırdı.

Kaiko’nun raporu, madencilerin çift gelir kaynağı olan madencilik ödülleri ve işlem ücretlerinin düştüğünü ortaya koyuyor. Bu durum, madencileri operasyonel maliyetlerini karşılamak için BTC satmaya zorluyor. Kaiko analistleri şöyle diyor:

“Yarılanma genellikle Bitcoin madencileri için bir satış olayıdır, çünkü yeni bloklar oluşturma süreci önemli maliyetler içerir ve bu maliyetleri karşılamak için madenciler satış yapmak zorunda kalır.”

Madencilerin BTC satışına yönelmesi, özellikle mevcut düşük likidite göz önüne alındığında, kripto para piyasası üzerinde derin etkiler yaratabilir. Marathon Digital gibi büyük madencilik şirketlerinin, ellerinde 1,1 milyar dolardan fazla Bitcoin tutmaları, küçük bir kısmını bile satmaya karar verirlerse önemli piyasa hareketlerini tetikleyebilir.

Kaiko’nun raporunda şu ifadeler dikkat çekiyor:

“Bitcoin madencileri genellikle BTC varlıklarını cari varlıklar olarak sınıflandırır, çünkü bu varlıkları operasyonel giderlerini finanse etmek için likiditeye çevirebilirler.”

Marathon Digital ve Riot Platforms gibi büyük oyuncuların elinde önemli miktarda Bitcoin bulunması, zorunlu satışların piyasa üzerinde önemli etkiler yaratabileceği anlamına geliyor.

Ağ Etkinliğinde Düşüş Devam Ediyor

Öte yandan Bitcoin ağındaki etkinlik yavaşlama belirtileri devam ediyor. Glassnode’un verilerine göre, aktif BTCadreslerinin sayısı son haftalarda 800.000’in üzerindeyken 700.000’in altına geriledi. Benzer şekilde, yeni adreslerin sayısı yaklaşık 388.158’den 267.925’e gerileyerek kullanıcı ilgisi ve katılımında bir düşüş olabileceğini işaret ediyor. Glassnode’un verleri 7 günlük EMA kullanılarak kıyaslanmaktadır.

Kısa vadeli teknik analizler, 14 Mayıs’ta Bitcoin’in 30 dakikalık grafikte likiditeyi çektiğini öne sürdü. Bu durum, varlığın 60.000 dolar seviyesine doğru geri çekilmeye devam edebileceğini ve bu seviyenin bir dip olabileceğini düşündürüyor.

Bu potansiyel düşüş, madencilerin üzerindeki baskılarla birleştiğinde, Bitcoin piyasasında volatil bir dönem için zemin hazırlayabilir.

Analist Ali Martinez, Bitcoin’in 64.290 doları destek seviyesi olarak yeniden kazanması durumunda, 76.610 dolara doğru yükseliş için bir yol açılabileceğini öngörüyor.

Kaynak : AMBCrypto

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?