Şubat 17, 2024

Bitcoin Madencileri Baskı Altında: BTC 50.000 Doların Altına Gerileyebilir mi?


Bitcoin fiyatı, ABD’de spot BTC ETF’lerinin piyasaya sürülmesi ve 2024’te büyük yatırımcıların önemli ölçüde BTC biriktirmesi sonucunda %25 oranında artış gösterdi. Bu süreçte, arzındaki azalma ve madencilik zorluğundaki artış, blok boyutlarında bir artışa yol açabilecek ve madencileri elde tuttukları varlıkları satmaya zorlayabilecek faktörler arasında yer alıyor.

Kripto Para Piyasası Duyarlılığı ve Bitcoin Madencileri Üzerindeki Baskı

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, “Aşırı Açgözlülük” seviyesine ulaşarak 76 değerine işaret ediyor. Bu durum, kripto para piyasasında önümüzdeki günlerde olası bir satış dalgasının habercisi olarak görülüyor.

Bitcoin ağ aktivitesindeki bir artışa paralel olarak, blok boyutu %40-50 oranında bir artış gösterdi. Bu artış, Ordinals’ın etkisiyle genellikle meydana gelse de, şu anda madencilik ücretlerinde bir yükseliş gözlemlenmiyor. Bu, blok boyutundaki artışın, yüksek hacimli BTC alım satımlarından kaynaklandığını düşündürüyor.

Madencilik zorluğu ve blok boyutu arasındaki farklılıklara rağmen, blok boyutlarındaki artış, madencilerin ağ üzerinden daha fazla zaman harcamasına ve dolayısıyla madencilik rekabetinin artmasına neden oluyor. BTC.com’un verilerine göre, Bitcoin madencilik zorluğu 81.73T’ye ulaşırken, ağın hash oranı son 12 ayda iki katına çıkarak ortalama 577 EH/s’ye yükseldi.

ABD’de spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesi ve büyük yatırımcıların BTC biriktirmesi sonucu Bitcoin fiyatında görülen %25’lik artış, madenciler üzerindeki satış baskısını artırabilir. Özellikle, Bitcoin Madencilerinin Pozisyon Endeksi (MPI), madencilerin satış baskısının yükseldiğini ve bu durumun analistler ile yatırımcılar arasında endişe yarattığını gösteriyor. Geçmişte, BTC fiyatı madencilerin rezervleri düştüğünde ve MPI yüksekken düzeltmeler yaşadı.

Şu anda, madenci rezervleri, spot Bitcoin ETF’lerine ve piyasadan gelen yoğun talebe bağlı olarak son 3 yılın en düşük seviyesinde. Borsa rezervleri de, Kasım sonuna kadar korunan ve 2 milyon BTC’nin altına düşme eşiğinde olan kritik bir seviyede.

Spot Bitcoin ETF’leri, Cuma günü 323,90 milyon dolarlık net giriş kaydetti ve lansmandan bu yana toplam giriş neredeyse 5 milyar dolara ulaştı.

Son birkaç saat içinde Bitcoin fiyatında küçük bir düşüş yaşandı ve şu anki fiyat 51.640 dolar seviyesinde. Son 24 saatteki en düşük ve en yüksek fiyatlar sırasıyla 51.641 ve 52.537 dolar olarak kaydedildi. Ayrıca, işlem hacmi son 24 saat içinde %30 oranında azalarak, tüccarların ilgisinin azaldığını gösteriyor. Analistlerden Ali Martinez gibi isimler, önümüzdeki birkaç gün içinde fiyatlarda düşüş bekliyorlar.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?