Bitcoin Kredi Kartlarını Yok Edecek Mi? Muhtemel Gelecek Senaryosu

Kripto para birimlerine olan ilgi her geçen gün artıyor, dijital varlıklarla ilgili geleceğe dair birçok senaryo üretiliyor.

Bitcoin satın alma çılgınlığına giden kurumlara bakıldığında, analistler de dijital varlıkların gelecekteki durumu konusunda söz sahibi olmaya başladı. Amerikalı Bilgisayar bilimcisi Paul Graham, paylaştığı tweetinde muhtemel gelecek senaryosunu belirtti.

“Kredi kartı şirketleri, işlemleri kimin için yapacakları konusunda giderek daha seçici hale geliyor ve bu genel halkı kripto para birimini kullanmaya yönlendirerek kredi kartlarının ölmesine neden oluyor.”

Peki, Graham’ın söyledikleri ne kadar mümkün?

Bitcoin, gerçeğe uygun değerinin iki katından fazla fiyatlandırılmasına rağmen, kurumlar  tarafından yoğun bir ilgi görüyor. PayPal ve VISA gibi kripto para birimlerine de ilginin artması, spekülasyona yol açtı.

BlockSpring’in kurucu ortağı @pavtalk, kredi kartları hakkında şu yorumu yaptı: “Bana göre bunu 3 adımda görebiliriz”.

Birinci Adım: Tüketici hacmi oluşturmak için mevcut ağlarla geriye dönük uyumlu kripto kartları.

İkinci Adım: FBO Venmo / Cash’e benzer, ancak kripto ile zincir dışı doğrudan anında P2P ödemeleri için yerleşik satıcılar.

Üçüncü Adım: Zincir üzerinde doğrudan P2P ödemeleri.

Bitcoin Kredi Kartlarının Yerini Alabilir Mi?

Bu durumda en büyük zorluk Bitcoin banka kartlarında pek olası olmayan, kayıp veya hırsızlık olduğunda “ters ibraz garantisi” dir. Ama yine de Bitcoin’in, hızla artan popülaritesi ve alternatif ödemelerin artması nedeniyle kredi kartı şirketleri dahil olmak üzere geleneksel bankacılık sisteminin ve ödeme sağlayıcılarının yerini alması mümkündür.

Bitcoin’in kullanımı Nasıl Sonuçlar Doğurur?

Bankaların ve ödeme sağlayıcılarının Bitcoinleşmesinin bir başka sonucu da Borç Verme Protokollerinin ortaya çıkması olabilir. Mastercard’ın geçen yıl blockchain dijital kimlik ittifakına katılması gibi, daha fazla kredi kartı şirketi kriptoda dijital kimlik işine ve borç verme protokolü alanına katılabilir. Bu sayede şirketler, riski azaltmak için kimlik hizmetlerinden yararlanabilir. Bu girişim, tamamen yeni bir kredi ürünleri ve protokolleri dizisinin yolunu açacaktır.

Kurumsal ve bankacılık katılımının ve Bitcoin’e olan ilginin uzun vadeli etkisinin yüksek olacağını söyleyebiliriz. Harcanmamış Bitcoin haritası, Bitcoin’lerin biriktiği seviyeyi belirtti. Bitcoin, uzun süredir devam eden bir fiyat rallisine doğru ilerliyor olabilir ve kredi kartı şirketleri kripto para birimleriyle etkileşime giren çözümler üretmedikçe bu muhtemelen kredi kartlarını yok etmeye doğru yol açacaktır.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.