Bitcoin İşlem Ücretleri Birkaç Günde 3 Katına Çıktı!

Bitcoin (BTC) fiyatı son zamanlarda neredeyse 1000 dolar artarak 13.700 dolar’ın üzerine çıktı. Ancak, dünyanın en büyük kripto para biriminin büyük bir artış gösteren tek yönü fiyatı değil. Bitcoin işlem ücretleri de sadece üç günde neredeyse üç katına çıktı ve ortalama ücret 3.52 dolar’dan 10.20 dolar’a yükseldi.

Bitcoin İşlem Ücretleri Yaklaşık 3 Katına Çıktı

Kripto para piyasası veri sağlayıcısı Glassnode’un yeni bir raporuna göre, Bitcoin madencilerinin şu anda kazandıkları fonların yaklaşık %22.25’i kripto paranın işlem ücretlerinden geliyor. Bu, madencilerin ücretlerinin yalnızca %77.75’ini gerçek blok ödüllerinden kazandıkları anlamına geliyor ve bu da BTC madenciliğini şu anda çok karlı hale getiriyor.

Bu aynı zamanda, madencilerin ücretlerden elde ettiği gelirin, Ocak 2018’de ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana gördüğü en yüksek seviye. O zamanlar Bitcoin işlem ücretleri, madencilerinin gelirlerinin yaklaşık %45’ini oluşturuyordu.

Bitcoin’in ortalama günlük ücretleri aslında bir süredir artıyor. Büyüme son birkaç gündür oldukça güçlüydü ve sonunda dolar cinsinden çift haneye ulaştı. Çift haneli fiyatlar, BTC tarihinde ilk kez Kasım 2017’de, ikinci kez ise BTC ücretlerinin ATH’lerine ulaştığı Ocak 2018’de görülmüştü. Yani toplamda, yalnızca üç kez gerçekleşti.

Ethereum Hala BTC’den Daha Karlı

Unutulmaması gereken bir nokta, ücretlerdeki artışa ve BTC’nin şu anda gördüğü tüm karlılığa rağmen, Ethereum madenciliği yapmanın hala daha karlı olduğudur.

Bu yılın başlarında DeFi sektöründeki patlama, ETH’de büyük miktarda trafiğe yol açtı. Proje yeterince ölçeklenemediğinden, Ethereum ücretleri yükselmeye başladı ve son zamanlarda Bitcoin’in ücretlerine kıyasla daha fazla büyüdü.

ETH’nin ücretleri, bu yıl Bitcoin ücretlerini birkaç kez aştı ve en dikkate değer olanı sadece üç gün önce, 25 Ekim’de oldu. Şimdilik madenciler, ETH madenciliği yaparak BTC’den daha fazla ücret kazanabilirler.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.