Ekim 27, 2020

Bitcoin ile Wall Street Arasındaki Korelasyon Kopuyor Mu? İşte Son Fiyat Gelişmeleri!


Dakikalar içinde 400 dolarlık bir düşüşün ardından, Bitcoin 13.000 dolarlık seviyeyi geri kazanırken, çoğu altcoin kırmızıya renkte işlem görüyor.

Kısa bir fiyat düşüşüyle 12.800 dolara gerilemesine rağmen, Bitcoin borsalardan ayrılma belirtileri gösterdi. Wall Street dün oldukça acımasızca kan kaybederken, BTC tekrar 13.000 dolar’ın üzerine çıktı.

Bitcoin, Hisse Senetleriyle Olan Korelasyondan Ayrılıyor Mu?

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, Bitcoin’in fiyat performansı ABD hisse senedi piyasalarına benzerdi. Örneğin, ABD Başkanı Donald Trump’ın COVID-19 virüsü için pozitif olduğu haberi çıktığında, her iki varlık grubu da düşüş yaşadı. Kısa bir süre sonra, Trump hastaneden ayrıldığında BTC ve borsa yükseldi.

Bununla birlikte, Bitcoin geçen hafta bazı ayrılma belirtileri gösterdi. ABD merkezli en önemli üç hisse senedi endeksi, yani S&P 500, Nasdaq Composite ve Dow Jones Industrial Average değer kaybederken, BTC etkileyici bir şekilde yükseldi ve 13.350 dolar’ın üzerinde yeni bir yıllık zirveye ulaştı.

Dünkü ticaret seansı da Wall Street için oldukça kötüydü. Artan COVID-19 vakaları ve ABD’nin yeni teşviki ile ilgili endişeler, beraberinde değer kaybı getirdi. S&P 500 ve Nasdaq yaklaşık %2 gerilerken, Dow %2.3 düşüşle kapattı.

Başlangıçta Bitcoin de olumsuz performansı takip etti. BTC ilk olarak, 13.200 dolar’ın üzerinde işlem görüyordu, ancak güçlü bir şekilde günlük en düşük seviyesi olan 12.800 dolar’a geriledi. Bununla birlikte, önde gelen kripto para birimi o zamandan beri kayıplarının çoğunu telafi etti ve şu anda 13.100 dolara yakın bir fiyatta işlem görüyor.

Altcoin Piyasasında Kırmızı Hakimiyeti

24 saatlik ölçekte, çoğu altcoin önemli miktarda değer kaybetti. Ethereum %3 düştü ve 400 doların oldukça altında işlem görüyor. Sadece birkaç gün önce ETH 420 dolara kadar yükselmişti.

Ripple (- %1,8) 0.25 doların altına düştü. Bitcoin Cash (- %3.1), Chainlink (- %4.6), Cardano (- %1.5) ve Litecoin (- %2) ilk 10’dan kırmızı renkte olanlar. İlk onun iki bariz istisnası var: Binance Coin ve Polkadot. BNB %1’in üzerinde artışla 31.26 dolara yükselirken, DOT %9 artışla 4.7 dolara yükseldi.

Daha düşük ve orta hacimdeki altcoin’leri incelediğimizde daha büyük oranda kayıp yaşandığını söyleyebiliriz. Bu doğrultuda Quant %13’lük bir düşüşle ilk sırada yer alıyor. Reserve Rights (- %10.3), HedgeTrade (- %10), CyberVein (- %10), Elrond (- %9) ve Ampleforth (- %8.5) ile yükselişi takip ediyor.

Bununla birlikte, birkaç altcoin’de yeşil renkte. Kusama,%26’lık bir artışla en etkileyici kazanan, Ocean Protocol (%14) ve Velas (%9) ise diğer değer kazanan kripto paralar.

Kaynak : Koinfinans.com

Yazar Ramazan BOZKURT hakkında :

Merhabalar Ben Ramazan Bozkurt. Uzun süredir Finans alanında çalışmalar yürütüyorum. Bu süreçte uzmanlık alanımı kripto paralar ve blockchain teknolojisine yönelttim. Öğrenmeyi ve öğrenirken paylaşmayı seviyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?