Mart 8, 2024

Bitcoin için Kritik Gün: 29.000 BTC’nin Opsiyon Süresi Bugün Doluyor!


Son güncellenme : 11.03.2024 - 11:37

Bitcoin fiyatı, artan piyasa oynaklığının ortasında geçtiğimiz hafta %10 değer kazanarak güç göstermeye devam etti. Bugün erken saatlerde BTC fiyatı 68.000 doları aştı, ancak o zamandan beri kısmen geri çekildi. Sonuç olarak şu an 1.320 trilyon dolarlık piyasa değeri ile 67.195 dolardan işlem görüyor.

Yatırımcılar Bitcoin Opsiyonlarının Vadesini İzliyor

Yatırımcılar, Bitcoin (BTC) opsiyonlarının vade sonunu dikkatle izliyor. Kripto piyasasının önemli bir olaya doğru ilerlerken, opsiyon verileri, yaklaşan vadelere yönelik piyasa dinamiklerini belirliyor. Toplam 29.000 BTC opsiyonunun vadesi dolacak ve bu opsiyonlara eşlik eden 0,86’lık Satım ve Alım Oranı, düşüş ve yükseliş eğilimlerinin bir karışımına işaret ediyor. Maksimum acı noktası 60.000 dolar olarak hesaplandı ve bu, değersiz bir şekilde sona eren opsiyon sözleşmelerinin maksimum sayısını ve 2 milyar dolarlık şaşırtıcı bir nominal değeri yansıtıyor.

Bu beklentilerin ortasında, piyasa oynaklığı yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin’in çalkantılı yolculuğu, kısa bir süre için 69.000 doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen, daha sonra %10’dan fazla keskin bir düşüş yaşadı. Greeks.Live’ın raporuna göre, tüm ana vadeli zımni oynaklıklar (IV’ler) yükselirken, ultra kısa vadeli IV’ler %100’e ulaştı.

bitcoin için kritik gün geldi

ABD’nin para odaklı spot boğa piyasasına yönelik artan coşku, Bitcoin’in geleceğinin umut verici bir değer deposu olarak tanınmasıyla küresel ilgi çekiyor. Bu durum, opsiyon ticareti hacmi ve pozisyonlarında bir artışa neden oldu. Opsiyonlar, spot alıcılar için koruma sağlamanın yanı sıra uzun ve kısa pozisyonlar için yüksek kaldıraç fırsatları sunan çok yönlülükleri nedeniyle giderek daha fazla tercih edilmektedir.

Zincir üzerindeki veriler, mevcut dalgalanmaya rağmen Bitcoin balinalarının ve köpekbalıklarının birikmeye devam ettiğini gösteriyor. Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment’e göre, tüm zamanların en yüksek volatilitesinin ardından yaşanan piyasa türbülansına rağmen, köpekbalıkları ve balinalar aktif kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, sıfır olmayan Bitcoin cüzdanlarında, büyük ölçüde küçük tüccarların satışa geçmesiyle bir düşüş yaşandığı görülüyor. Bu kombinasyon genellikle yükseliş olarak yorumlanır.

Bitcoin balina oranı

7 Mart Perşembe günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’si üzerinde opsiyon ticareti yapma talebini 24 Nisan’a kadar erteledi. SEC daha önce, Nasdaq’ın BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’sinde opsiyon ticaretine izin verip vermeyeceğine ilişkin kamuoyu görüşlerini talep etmişti. Ayrıca, BlackRock, Global Allocation Fund’a spot Bitcoin ETF’leri satın almak için SEC’e başvuruda bulundu.

SEC ayrıca, Cboe Exchange, Inc. ve Miax Pearl LLC spot Bitcoin ETF opsiyonlarına ilişkin kararları da erteledi. SEC yaptığı başvuruda şunları söyledi:

“Komisyon, önerilen kural değişikliği üzerinde işlem yapmak için yeterli zamanı değerlendirebilmek için daha uzun bir süre belirlemenin uygun olduğunu bulmuştur.”

Perşembe günü yapılan başvurular, SEC’in Cboe Exchange, Inc. ve Miax Pearl LLC’nin spot Bitcoin ETF’lerine opsiyon listelemesine ve ticaretine izin verip vermeme konusundaki kararını ertelediğini ortaya koydu.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?