Mart 13, 2024

Bitcoin için Gelen Son Rapor Yeni Trendi Ortaya Çıkardı: Yatırım Buraya Yönleniyor!

Bitcoin fiyatı tarihinin en yüksek seviyelerine ulaşmaya devam ederken, kaldıraçlı işlemlerde de artış dikkat çekiyor. Kaldıraçlı vadeli işlemlere dayalı borsa yatırım fonları, özellikle VolatilityShares’in 2x BTC Strateji ETF’si (BITX) gibi, spot Bitcoin ETF’leriyle benzer bir ilgi çekiyor.

K33 Araştırma verilerine göre, bu fon aylık olarak 630 milyon dolarlık bir giriş çekiyor ve bu, giriş hacmi açısından BlackRock ve Fidelity gibi devlerin hemen arkasında yer almasını sağlıyor.

Bitcoin Vadeli İşlem ETF’leri Yüksek Talep Görüyor

Şu anda vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’leri, 83.300 tokenlik rekor bir maruziyetle dikkat çekiyor. Bu arada, kaldıraçlı ETF’ler, kripto türevleri için büyük bir pazar olan CME’deki açık ilginin yaklaşık %25’ini oluşturuyor. K33 Araştırma, platformdaki vadeli işlem primlerinin, açık ilginin en yüksek olduğu dönemde %20’ye kadar çıktığını bildirdi.

bitcoin kaldıraçlı işlemlerine olan ilgi artıyor

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere yayınlanan bir habere göre, 2 kat kaldıraçlı BTC ETF’lerine olan artan ilgi, BTC’ye kaldıraçlı uzun vadeli maruziyet için artan bir talep olduğunu gösteriyor. Ayrıca, BTC türevlerinde gözlemlenen artan risk iştahıyla da uyumlu. Açık ilginin artması, özellikle fona “muazzam girişlerden” kaynaklanıyor.

K33 verilerine göre, VolatilityShares’in 2x fonu şu anda 36.025 token’lık Bitcoin eşdeğerine sahip. Bu, Mart ayının ilk 11 gününde yönetim altındaki kripto para birimini iki katından fazla artırdığını gösteriyor.

Bu tür fonlara olan ilginin artması, birkaç yeni arzın piyasaya sürülmesini teşvik ediyor. Örneğin, ProShares, artan piyasa talebini karşılamak için önümüzdeki ay beş kaldıraçlı uzun ve kısa BTC ETF’si sunmayı planlıyor. Ayrıca, Valkyrie de kısa bir süre önce 2x kaldıraçlı ürününü piyasaya sürdü.

Kaldıraçlı İşlemlere Olan Talep Artıyor

Son verilere göre yatırımcılar kripto para piyasasındaki boğa koşusundan faydalanmak için kaldıraçlı bahislere yöneliyorlar. ABD merkezli kurumlar genellikle CME’deki kripto vadeli işlemleri gibi düzenlenmiş teklifleri tercih ederken, offshore kuruluşlar ise genellikle Deribit’teki opsiyon sözleşmeleri gibi platformlara yöneliyorlar.

Kripto piyasasında kaldıraç için kritik bir gösterge olan Bitcoin sürekli vadeli işlemlerine yönelik fonlama oranları, büyük offshore borsalarda oldukça yüksek seyretmeye devam ediyor. Önde gelen bir kripto opsiyon ticaret platformu olan Deribit de rekor açık ilgiye ve Bitcoin’deki yükseliş pozisyonlarında kayda değer bir artışa tanık oldu.

Kaynak : Coingape
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?