Ocak 22, 2024

CryptoQuant’tan Bitcoin için Çarpıcı Rapor: Fiyatı Düşüren Satışlar Ne Zaman Bitecek?


Bitcoin piyasası Ocak ayının başında ETF heyecanıyla oldukça hareketli günler geçirmeye başladı. Mevcut dinamikleri yorumlayan CryptoQuant, mevcut satış baskının temel nedeninin Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) olduğunu belirtti.

Yatırımcılar daha likit ve verimli ETF’leri tercih ettiğinden GBTC, varlıklarında büyük miktarda Bitcoin çıkışı kaydediyor. CryptoQuant, GBTC’nin ETF’lerin hayata geçmesinden bu yana günde 10.000 BTC kaybettiğini ve Aralık 2023’te 620,9 bin BTC olan varlıklarını 20 Ocak 2024 itibariyle 551 bin BTC’Ye düşürdüğünü tahmin ediyor. Bu, sadece bir ay içinde %11’lik bir düşüşü temsil ediyor.

CryptoQuant’a göre bu eğilimin devam etmesi GBTC’nin Nisan 2024 başlarında elindeki varlıkları tüketmesiyle sonuçlanacak. Ancak bu çıkışlar yatırımcı tercihlerine ve piyasadaki dinamiklere bağlı olarak ilerleyecek.

bitcoin token'larında satış baskısı ne zaman azalacak?

GBTC, 2013 yılından bu yana kurumsal yatırımcıların, özellikle de hedge fonların tercihi oldu. Fon, hisselerinin yüksek talebini ve sınırlı arzını yansıtacak şekilde, Bitcoin’in spot fiyatı üzerinde önemli bir primle işlem görüyordu. Ancak, piyasa BTC ETF’lerinin onaylanmasını beklediği için prim 2021’in başlarında indirimli fiyata dönmüştü. Bu durum, bilgili yatırımcıların GBTC hisselerini indirimli olarak satın alıp daha sonra daha yüksek bir fiyattan satmaları veya BTC’ye dönüştürmeleri için bir fırsat yarattı.

CryptoQuant, GBTC çıkışının bir kısmının sürekli vadeli işlem sözleşmelerinde korunduğunu ve bunun da fonlama oranlarındaki artışı ve Bitcoin’in fiyat zayıflığını açıkladığını öne sürüyor. Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere GBTC satış baskısının bir kısmının, önde gelen bir kripto borsası olan FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’in iflasıyla ilgili olduğuna dair söylentiler var.

Kaynak : CryptoQuant

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?